JAGUAR CLASSIC KOLEKSİYONU

JAGUAR CLASSIC KOLEKSİYONU

JAGUAR CLASSIC KOLEKSİYONU

Jaguar’da benzersiz mirasımız ve herkesçe bilinen şık ve yenilikçi otomobillerimizden büyük bir onur duyuyoruz. İngiltere’nin olağanüstü otomotiv mirasını korumaya yönelik sürekli hedefimizin bir parçası olarak geçen yıl İngiliz klasik otomobillerinden oluşan dünyanın en ünlü özel koleksiyonu olan James Hull koleksiyonunu mevcut otomobil koleksiyonumuza ekleme şerefine eriştik.

JAGUAR CLASSIC KOLEKSİYONU

Kendisinin “Jaguar otomobilleri tutkusuna” sahip olduğunu belirten Dr. James Hull, ilk modellerimize de erişerek Jaguar’ın kurucusu Sir William Lyons tarafından üretilen ilk otomobil olan 1920’lere ait orijinal Swallow Sidecar’ın da dahil olduğu 130 parçayı toplamayı başarmış.

Bu büyüleyici koleksiyonda SS100, nadir rastlanan alaşım XK120, şık yeniden tasarımıyla Jaguar XKSS ve D-TYPE modelleri gibi son derece nadir bulunan otomobiller de yer alıyor. Ayrıca, koleksiyonda günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş pedallı çocuk otomobilinin yanı sıra bir de Sir Williams Lyons’ın sahibi olduğu Jaguar Mark X bulunuyor.

Jaguar’ın Özel Araç Operasyonları Genel Müdürü John Edwards şunları söylüyor: “Jaguar ve İngiliz otomobillerinden oluşan bu son derece önemli koleksiyonun geleceğini koruma konusunda James Hull ile anlaşmaya varmasından ötürü son derece memnunuz. Bu benzersiz koleksiyonu bir İngiliz himayesinde tutma konusunda James ile aynı görüşü paylaşıyoruz ve bu anlaşma otomobilleri güvenle geleceğe taşıyacağı için mutluyuz.”

Koleksiyonunu Jaguar'a emanet etmekten keyif duyan Dr. James Hull ise konuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: “Yıllar boyunca koleksiyonu oluşturabilmek için dünyanın dört bir yanına yolculuk etmek zevk için yapılan, büyük emek isteyen ve bir ömür sürebilen bir iş. Benim için birincil motivasyon unsuru, koleksiyonun geleceğini bu ülkede güvence altına almaktı... Koleksiyonu geleceğe taşıyabilecek en iyi koruyucu onlar ve biliyorum ki koleksiyon emin ellerde.”

Koleksiyonda yer alan Jaguar Classic Workshop’ın bakım ve koruması altındaki bazı otomobiller, İngiliz Otomobil Müzesi, Gaydon’da görülebilir ve Classic Sürüş Deneyimi’nde kullanılabilir.