JAGUAR HAKKINDA

JAGUAR HAKKINDA

KALİTE, SAĞLAMLIK VE GÜVENİLİRLİK

Jaguar otomobilleri, Castle Bromwich'teki son teknoloji üretim hatlarında üretilmektedir. Burası, yüzlerce yüksek teknoloji robotun ve milyonlarca sterlinlik makinelerin, yetenekli çalışanlarla birlikte mükemmel uyum içinde çalıştığı, hayranlık uyandıran bir tesistir. Her bir otomobilin mükemmel şekilde ortaya çıkmasını sağlamak da, Operasyon Direktörü Grant McPherson'ın görevidir.

McPherson, "Jaguar daima mükemmel mühendislik ve güzel tasarımlar sunmuştur. Bizim görevimiz de her bir otomobilin, her zaman tasarıma uygun olarak üretilmesini sağlamaktır. Teknik özelliklere tam uygunluk sağlamak bizim işimiz, zaten kalitenin tanımı da bu mükemmelliği her otomobilde tekrarlanabilir bir şekilde sağlamak. Burada istediğimiz şey detaylara özen göstermek. Biz lüks otomobiller üretiyoruz," diyor.

Sipariş üzerine yapılan benzersiz otomobiller

Her Jaguar sipariş üzerine üretilir bu yüzden üretilen her otomobilin onu bekleyen bir sahibi vardır. Jaguar’ın inanılmaz üretim sürecinin el işçiliğiyle dikkat çekmesinin en büyük sebebi de budur.

Her Jaguar otomobil sipariş üzerine yapılır, bu yüzden üretim hattındaki her otomobilin bir sahibi vardır. Jaguar'ın titiz el yapımı özelliğine sahip olağanüstü üretim sürecinin altında bu gerçek yatar. Grant şunları söylüyor: "Bu tamamen müşteriyi şaşırtmak ve memnuniyetini sağlamakla ilgili. Her sürücünün, yeni Jaguar'ına ilk bindiğinde bunu harika bir deneyim olarak hatırlamasını isterim. Müşterilerin beklentilerini aşmak istiyoruz. Jaguar'ın ikonlaşmış tasarımlara sahip muhteşem ürünleri var ve bizler de disiplinli çalışmayı ciddiye alıyoruz."

Baştan Sona Kalite

Pratik anlamda, ayrıntılara gösterilen özen, her bir otomobilin tesis içindeki yolculuğu boyunca titizlikle incelenmesi anlamına geliyor. Örneğin, XJ modelinin üretimi esnasında ilk alüminyum levhanın sürece girmesinden lüks bir otomobilin son montajının yapılmasına kadar tüm safhalarda, otomobil binlerce hassasiyet kontrolüne ve kalite denetimine tabi tutuluyor. Nadiren de olsa, bir otomobilin süreç sonunda mükemmel olmadığı görülürse sorun düzeltilip kontrol edilinceye, tekrar inceleninceye ve mükemmel olduğuna karar verilinceye kadar üretim süreci durduruluyor.

Grant, "Tüm mesele, herkesin tamamen yaptığımız işe konsantre olması. Biz lüks otomobiller üretiyoruz. Biz, Jaguar üretiyoruz," diyor.

Sürecin sonunda, özel denetçiler her bir otomobili özenle inceliyor, her şeyin çalıştığını, otomobilde hiçbir hasar bulunmadığını ve her bir otomobilin Jaguar mükemmelliğinde üretildiğini kontrol ediyor.

Jaguar, J.D. Power ve Associates APEAL çalışmasını gerçekleştiriyor

Jaguar'ın What Car? dergisinin düzenlediği J.D. Power 2013 Anketi sonucunda, üst üste ikinci kez "1 Numaralı Otomobil Üreticisi" ilan edilmesinin altında yatan sebep yine ayrıntılara gösterilen özen oldu.

İngiltere Araç Sahipliği Memnuniyet Anketi, yaklaşık 18 bin araç sahibinin ortalama iki yıllık süre sonunda verdiği değerlendirmelere dayanarak yapıldı. Bir aracın performans, tasarım ve konfordan kalite, güvenilirlik, sahip olma maliyeti, tasarruf değerleri ve yetkili satıcı ve servis memnuniyetine kadar tüm yönleri değerlendirildi.

What Car? dergisinin Baş Editörü Chas Hallett, "Bu, Jaguar'da çalışan herkes için büyük bir onur. Bu anket, müşterilerin Jaguar otomobillerinden gerçekten memnun olduğunu gösteriyor ve bu bir otomobil üreticisi için oldukça önemlidir," şeklinde konuştu.