EURO 6 UYUMLULUĞU

EURO 6 UYUMLULUĞU

EURO 6, DİZEL MOTORLAR VE SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME: DEF NEDİR? YENİDEN DOLUM NASIL YAPILIR? SIK SORULAN SORULAR.

Euro 6 mevzuatının otomobillerimiz, sürücülerimiz ve çevre için anlamını burada bulabilirsiniz.

EURO 6 NEDİR?

Euro 6, otomobillerin, egzoz emisyonlarını sınırlandırarak çok daha çevre dostu olmalarını amaçlayan Avrupa Mevzuatının bir parçasıdır. Bu mevzuat, bir yol otomobilinin kilometre başına üreteceği nitrojen oksit (NOx) ve hidrokarbon gazlarına sınırlama getirir.

Benzinli ve dizel otomobiller, yeni Euro 6 mevzuatı kapsamında farklı sınırlandırmalara tabidir. Dizel otomobiller için izin verilen NOx emisyon seviyesi, 80 mg/km’ye düşürülürken (önceki seviye: 180 mg/km) izin verilen hidrokarbon emisyonu, 170 mg/km’ye düşürülmüştür (önceki seviye: 230 mg/km). Benzinli otomobiller için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 60 mg/km’de sabitken izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi 100 mg/km’de kalmıştır.

Diğer otomobil üreticileri ile birlikte Jaguar da aşağıdaki tarihler itibariyle yasal olarak söz konusu yeni kurallara uymakla yükümlüdür.


  • 1 Ocak 2015 itibariyle tüm yeni otomobiller, Euro 6 standardını karşılamak zorundadır. Buna pazardaki Jaguar XE gibi yeni modeller de dahildir.

  • Halihazırda satışta olan otomobiller, 1 Eylül 2015 itibariyle Euro 6 standardına uymakla yükümlüdür; ancak

  • 1 Haziran 2015’den önce üretici tarafından üretilip sevkiyatı gerçekleştiren, halihazırda satıştaki bireysel otomobiller, 1 Eylül 2016’ya kadar satılmaya devam edebilir. Bununla birlikte, üreticinin bu modeller için istisna başvurusunda bulunması gereklidir.

BENZİNLİ VE DİZEL OTOMOBİLLERİN EMİSYON STANDARTLARI İYİLEŞTİRMESİ 2000 - 2014

Geçtiğimiz 15 yılda, teknik inovasyonlar, otomobil emisyonlarının düşürülmesine yardımcı oldu. 2000 yılından bu yana dizel motorlar için NOx limiti %84 oranında, partikül limiti ise %90 oranında azaldı.

Aşağıdaki tabloda, azaltılan oranlar belirtilmiştir:

Herhangi bir Jaguar Land Rover onaylı servis merkezinde düzenli servis döngüleri arasındaki DEF/AdBlue yeniden dolumları, tüm Jaguar Dizel Servis Planları kapsamındadır. Ingenium motorlu modellerin de bir sonraki servis zamanından önce doldurulması gerekebilir.

*AdBlue® kullanımı, sürüş stiline bağlıdır ve verilen rakamlar, yalnızca tanıtım amaçlıdır

DEF kalitesi ve akış oranı, benzer şekilde görüntülenir. Sistem düşük DEF kalitesi veya arıza algıladığında, sorunu çözebilmeniz için 530 mil önceden verdiği bir uyarıyla sizi bilgilendirecektir. Bu süreçte düzeltici bir eylemde bulunmadığınız takdirde otomobil yeniden çalıştırılamaz.

DEF DEPOSUNU NASIL DOLDURURUM YA DA BİR ARIZAYI NASIL GİDERİRİM?

Düzenli servis aralıklarının dışında otomobilinizin DEF deposunu doldurmanın iki yolu mevcuttur:


  • Jaguar Servis Planları, herhangi bir Jaguar Land Rover onaylı servis merkezinde düzenli servis döngüleri arasında, ücretsiz DEF/AdBlue® yeniden dolum hizmeti sunar.

  • Alternatif olarak, üreticide yeniden dolum randevusu almak için lütfen Yetkili Satıcınızla iletişime geçin

  • Size en yakın servis merkezini bulabilmek için buraya bakabilirsiniz


DEF seviyesi kritik düzeylere düştüyse kendiniz de doldurabilirsiniz. Bu, profesyonel bir yeniden dolum hizmeti alana kadar size biraz zaman kazandırır.

  • Jaguar Land Rover Yetkili Satıcılarından veya bağımsız otomobil galerilerinden iki adet Jaguar Land Rover onaylı AdBlue® yeniden dolum şişesi almanız gerekir. ISO 22241-1 veya DIN 70070 standardına uygun şişeyi aldığınızdan emin olun.

  • DEF’i otomobilinizde -11°C ve 25°C arasındaki sıcaklıklarda güvenle saklayabilirsiniz.

  • Tam olarak nasıl doldurmanız gerektiğine dair talimatlar için otomobil kılavuzunuza bakın.


DEF kalitesi veya akış oranında bir sorun tespit ederseniz yetkili satıcınızla iletişime geçin.

DEF_TANK

BU HANGİ MODELLERİ ETKİLER?EU6 standartlarını karşılamak için Seçimli Katalitik İndirgeme sistemi, 2016 model yılından itibaren tüm dizel motorlu modellerde yer alacaktır.
Daha fazla bilgi için yetkili satıcınızla iletişime geçin.

SÖZLÜK VE SIK SORULAN SORULAR

NOx nedir?
NOx, Nitrojen Oksitin kısaltmasıdır; nitrojen ve oksijenden oluşan kimyasal bir bileşiktir. Yakıtın havada yanması gibi durumlardan kaynaklanan yüksek sıcaklıklar altında nitrojen ve oksijen, bir dizi kimyasal reaksiyona uğrayarak NOx bileşiğini oluşturur.

Dizel Partikül Madde nedir?
Dizel Partikül Madde, egzoz gazlarında asılı, kompleks katı ve sıvı partikül karışımıdır. Bu partiküller boyut, bileşim ve orijin olarak değişkenlik gösterse de yanma sırasında oluşan çok küçük is partiküllerinden oluşur.

Üreticiler Euro emisyon standartlarına nasıl uyum sağlıyor?
Otomobiller, bir laboratuvarda ve bağımsız bir yetkilinin huzurunda, bir dizi endüstri çapında yasal olarak belirtilen prosedürle uygun şekilde düzenli olarak test edilir. Ek olarak üreticiler, otomobillerin etkili emisyon kontrolü sağladığından ve tasarlandığı şekilde performans gösterdiğinden emin olmak için yeni üretilen otomobillerin performans ve uyumluluğunu periyodik olarak test etmekle yükümlüdür.

Otomobillerin gerçek koşullarda Euro 6 standartlarını aştığını okudum. Neden bu standart aşılıyor?
Endüstri çapında yapılan mevcut laboratuvar test prosedürleri, otomobillerin emisyon performansını ölçmek için yüksek düzeyde tekrarlanabilir ve standartlaştırılmış bir yaklaşım sunuyor. Ancak pratikte gerçek sürüş koşularında deneyimlenen çevresel şartlar, trafik, yoldaki hız ve kişisel sürüş stilleri gibi durumlar, çok daha değişken olabiliyor ve otomobilin emisyon performansını etkileyebiliyor.

Test prosedürlerindeki gelişmeler, otomobil tasarımı ve işlevselliğindeki gelişmelerle aynı hızda ilerlemiyor. Bu duruma istinaden halihazırda yeni bir laboratuvar tabanlı test prosedürü geliştirilmektedir ve laboratuvar testi, Gerçek Sürüş Emisyonu Testi (genellikle RDE olarak kısaltılır) ile desteklenecektir. RDE testiyle üreticiler, otomobillerin emisyon performansını gerçek koşullar altında ölçmesi gerekecek.

Dizelin sağlık açısından etkileri nelerdir?
Bilim halen gelişmekte ve partiküller ve NOx gibi kirletici madde üreten daha pek çok kaynak mevcut; dizel motorlar bu kaynaklardan yalnızca biri. Bugün üretmekte olduğumuz Jaguar otomobillerin, üretilen emisyon seviyesini önemli düzeyde azalttığından eminiz. Fakat hava kalitesi yalnızca endüstri, hükümet, akademi ve tüketicilerle tutarlı bir şekilde iş birliğinde bulunarak iyileştirilebilir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) nedir?
Tüm dizel motorlu otomobillerimiz, Dizel Partikül Filtresi (DPF) ile birlikte sunulur. DPF, otomobilinize takılan emisyon indirgeme sisteminin bir parçasını oluşturur. DPF, karbon mikrokürelerinin (is) %99’unu egzozdan çıkmadan önce giderir. DPF bu işlemi partikülleri filtreleyerek yapar. Daha sonra partiküller otomatik olarak yakılmak üzere depolanır ve filtre boşaltılır.


Şehir içinde yolculuk ediyorum. Bu dizel kullanmamda bir sorun yaratır mı?
Şehir içinde otomobil kullanmak endişelenecek bir sorun yaratmaz. Periyodik değiştirme gerektiren normal bir filtreden farklı olarak DPF, kullanım verimliliğini artırmak için rejenerasyon veya başka bir deyişle kendini temizleyecek şekilde tasarlanmıştır. Rejenerasyon işlemi, otomobil kullanılırken otomatik olarak gerçekleşir. Yolculuklarınızın çoğunun kısa olması veya düşük hızlarda gerçekleşmesi gibi bazı durumlarda sistem, DPF rejenerasyonunu gerçekleştirmek için gerekli sıcaklığı elde edemeyebilir. Bu durumda sürücünün gösterge panelinde sarı bir ışık yanar. Böyle bir durumda, sabit minimum 45 m/sa hızda 20 dakikalık bir sürüş, sistemin rejenerasyon işleminin gerçekleşmesini sağlayacaktır.