ELEKTRİKLİ ARACINIZI (EV) NASIL ŞARJ EDEBİLİRSİNİZ?

ELEKTRİKLİ ARACINIZI (EV) NASIL ŞARJ EDEBİLİRSİNİZ?

Jaguar'ın şarj edilmesi işlemleri hiç bu kadar kolay olmamıştı. Elektrikli aracınızı her gün kullanmanız için gereken enerjiyi elde etmek konusunda tüm bilgiler burada.

NASIL ŞARJ EDEBİLİRSİNİZ?

Tamamen elektrikli veya Plug-In Hybrid (PHEV) motora sahip Jaguar aracınızı nasıl şarj edeceğinizi öğrenin.
NASIL ŞARJ EDEBİLİRSİNİZ?

ŞARJ KONEKTÖRLERİ

Elektrik motoruna sahip Jaguar aracınız bir şarj ünitesine bağlanırken Birleşik Şarj Sistemini (CCS) kullanır. Bu, daha yavaş şarj hızına sahip AC ve daha hızlı şarj hızına sahip DC şarj üniteleri ile uyumludur. Diğer bazı otomobil üreticileri, şarj için chademo gibi farklı sistemler kullanır. Bu sistemler, şarj ağında çok yaygın olmadığından tamamen elektrikli veya Plug-In Hybrid motoruna sahip Jaguar modelleri ile uyumlu değildir.

AC ŞARJ İŞLEMİ

AC ŞARJ İŞLEMİ

Aracınızın CCS girişinin üst bölümü AC şarj işlemi (7 kW'a kadar) için kullanılır. Bu bölüme uygun konektörler Type 2 olarak bilinir ve ev-tipi şarj ünitesi, AC şarj ünitesi ev tipi elektrik prizler ile uyumludur.

HIZLI DC ŞARJ İŞLEMİ

HIZLI DC ŞARJ İŞLEMİ

Belirli modellerdeki aracınızın CCS girişinin alt yarısı, genellikle otoyollarda ve ana yollarda hızlı DC şarj işlemini (50 kW'a kadar) mümkün kılmak üzere yukarıdaki üç pinle bir arada kullanılan iki pin içerir. Alt kısımdaki iki pine alt soket kapağı çıkartılarak erişilebilir.

ŞARJ KABLOLARI

EV DIŞI VE WALL BOX ŞARJ KABLOSU (MODE 3)

EV DIŞI VE WALL BOX ŞARJ KABLOSU (MODE 3)

Bir Mode 3 şarj kablosu aracınızı ev-tipi şarj ünitesine (wall box) ve ev dışı AC şarj ünitelerine bağlar. İki ucunda da Type 2 konektör yer alır ve uzunluğu beş metredir.

Mode 3 kabloları Jaguar'ınızla birlikte temin edilir.
EV TİPİ PRİZ ŞARJ KABLOSU (MODE 2)

EV TİPİ PRİZ ŞARJ KABLOSU (MODE 2)

Bir ucunda Type 2 konektör diğer ucunda bir fiş bulunan Mode 2 şarj kablosu aracınızı ev-tipi elektrik prizlerine bağlar. Mode 2 kablosunun uzunluğu beş metredir.

Opsiyonel Mode 2 şarj kabloları Jaguar ile temin edilmez, ayrıca satın alınmalıdır.
DC ŞARJ KABLOSU

DC ŞARJ KABLOSU

Hızlı şarj imkanı sunan DC şarj kablosu her zaman otoyollarda ve ana yollardaki ev dışı şarj ünitelerine bağlanır, böylelikle kendi kablonuzu kullanmanıza gerek kalmaz.

EVDE ŞARJ İLE AKILLI HAREKET EDİN

Montajı profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilen ev-tipi şarj ünitesinin konforu ve uygun maliyetinin de ötesinde günlük elektrik deneyiminizi zenginleştirecek bazı akıllı yöntemleri mevcuttur.

YOĞUN OLMAYAN SAATLERDE KULLANIN VE YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİN

YOĞUN OLMAYAN SAATLERDE KULLANIN VE YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİN

Elektrikli araç sahipleri için özel olarak düzenlenen EV tarifeleri geceleri yoğun olmayan saatlerde kullanıma yönelik olarak daha uygun fiyatlar sunar. Bu da aracınızı mümkün olan en iyi fiyatla, en konforlu şekilde evinizde şarj edebileceğiniz anlamına gelir.

Birçok tedarikçi tarafından sunulan yenilenebilir enerji artık her zamankinden daha sürdürülebilir durumdadır.
ŞARJ SÜRELERİNİZİ PLANLAYIN

ŞARJ SÜRELERİNİZİ PLANLAYIN

Otomobilinizi gece boyunca elektriğe bağlı bırakmak şarj işlemini kolaylaştırır ve birçok enerji tedarikçisi tarafından sunulan, önemli oranda daha uygun EV tarifelerinden faydalanmanızı sağlar. Aracınızın "tercih edilen şarj zamanı" fonksiyonunu kullanarak otomobilinizi yoğun olmayan saatlerde şarj etme fırsatını hiçbir zaman kaçırmazsınız.

Tercih ettiğiniz şarj zamanını ayarlamak için aşağıdaki iGuide uygulamasını1 indirin ve "otomobili şarj etme" seçeneğini aratın.
ÖN KOŞULLANDIRMAYLA MENZİLİNİZİ ARTIRIN

ÖN KOŞULLANDIRMAYLA MENZİLİNİZİ ARTIRIN

Ön koşullandırma, Jaguar'ınız şarj edilirken kabininizi ve bataryanızı ısıtma veya soğutma imkanı sağlar. Bunun için şebekeden gelen elektrik kullanılır ve sürüş menzilini en üst düzeye çıkarmak için bataryadaki enerji korunur.

Ön koşullandırmayı ayarlamak için iGuide uygulamasını1 indirin ve "ön koşullandırma" seçeneğini aratın.

TÜRKİYE’DEKİ ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ NOKTALARI

Aşağıdaki haritadan dilediğiniz mesafeler arasında bulunan şarj noktalarını görüntüleyebilirsiniz.

KEŞFEDİN

EVDE ŞARJ

EVDE ŞARJ

Kurulumu profesyonel şekilde yapılmış ev tipi şarj ünitesi, her güne tam şarjla başlamanın en kolay, rahat ve uygun maliyetli yoludur.
EV DIŞI ŞARJ

EV DIŞI ŞARJ

Şarj sürelerinden ödeme yöntemlerine kadar Jaguar'ınızı evden uzakta şarj etmek için bilmeniz gereken tüm bilgileri öğrenin.
KURULUM

KURULUM

Aracınızın temel fonksiyonları ve özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için bilgi ve eğlence sisteminizi ayarlayın.
PLUG-IN HYBRID (PHEV) SÜRÜŞ MODLARI

PLUG-IN HYBRID (PHEV) SÜRÜŞ MODLARI

PHEV aracınızı elektrikli veya benzinli seçenekleriyle kullanmanızı sağlayan modları tanıyın.