JAGUAR’IN 80 YILI

JAGUAR’IN 80 YILI

TASARIMIN EVRİMİ:
JAGUAR’IN 80 YILI - 3. BÖLÜM

Jaguar tasarımı milenyumda yeniden canlandı. Son dönemlerdeki gelişmelerin üstüne katarak ilerleyen Jaguar, daha geleneksel, geçmişe dönük tasarımların ötesine geçerek evrildi. Modeller tamamen yeni bir görünüm almaya başladı. Bu durum büyük ölçüde 1997’den beri Jaguar Tasarım Direktörü olan Ian Callum’un sayesinde gerçekleşti. Bunu izleyen yirmi yıl, geçmişten aldığı ilham ve enerjiyle günümüze uygun şekilde yeniden düşünülen Jaguar ailesine yeni bir soluk getirdi.


jaguar'in 80 yili
 

“Tarihteki herhangi bir Jaguar’a baktığınızda diğer otomobillere kıyasla en dikkat çekici özellik her zaman daha heyecan verici bir forma sahip olmasıdır. Yolda bir Jaguar gördüğünüzde gözünüze çarpar ve dönüp bir kez daha bakmak istersiniz. Bir Jaguar da zaten böyle olmalıdır. Başlangıç noktamız budur.”

IAN CALLUM

Jaguar Tasarım Direktörü

2006

2006: TASARIMIN YENİ YÖNÜ

 
Jaguar 2006 XK, milenyumun ilk yeni Jaguar otomobili ve Ian Callum sorumluluğunda tasarlanan ilk modeldi.

Otomobilin ızgara ve stop lambalarındaki Jaguar E‑type çağrışımlarından yenilikçi alüminyum monokok yapıya kadar geçmişin olağanüstü Jaguar’larına yönelik referanslar görülebilir. Ancak Jaguar XK açıkça 21. yüzyılın ürünüdür. Becerikli bir dokunuşla yeniden tanımlanan zarafete sahiptir.


2007

 

2007: KALIPLARI YIKMAK

 
Jaguar XF bir sedan otomobilin incelikli karakterine spor otomobilin heyecanını ekledi. Hareketsizken bile üstün gücüne dair ipuçları veren duruşuyla bu modelin tasarımı kalıpları yıktı. Jaguar Mark II spor sedan sektörünü yarattı, Jaguar XF ise bu yenilikçi tasarımı devam ettiren önemli bir model oldu.

Bu model, Ian Callum yönetiminde sıfırdan tasarlanan ilk otomobildi. Jaguar S‑type modelinin yerini alan Jaguar XF, Jaguar’ı bir 21. yüzyıl otomobil üreticisine dönüştürdü.

Tüm bakışları üzerinde toplayan bir tasarım oluşturmak üzere eski ve yeni bir araya geldi. Alçak tavanın sportif karakteri ve hafif yüksek bel çizgisi, orijinal Jaguar XJ’nin kolaylıkla tanınabilen ızgarasıyla şık bir şekilde harmanlandı.

2015’te yapılan güncellemeyle evrim devam ediyor. Daha uzun, daha ince ve daha zarif olmasının yanında etkileyici bir gücü ve doğuştan gelen sportif görünümü barındıran Jaguar XF, business otomobil segmentinde tasarım, lüks, teknoloji ve performansı yeniden tanımlamayı sürdürüyor.


2010
 

2010: LÜKS YENİDEN TANIMLANIYOR

 
Jaguar ürün yelpazesinde sabit bir öğe olan Jaguar XF, bu noktada yakın geçmişinden net bir şekilde ayrıldı. Bu tasarımla 1968’in heyecan verici görünümünü tekrar elde etmek hedeflendi. Büyük ızgaralar ve kaputtaki çıkıntıyla Jaguar XJ6 modelini referans alan özellikler mevcuttu. Callum bunları geçmişten gelen ve son derece modern bir şekilde yeniden tasarlanan görsel etkiler şeklinde tanımlıyor.

Jaguar XJ, 1960’ların çarpıcı etkileyiciliğini taşırken, benzeri olmayan lüks ve en son teknolojiyi bir araya getiriyor. Şimdi onuncu neslinde olan 2016 model Jaguar XJ, lüksü yeniden tanımlamaya devam ediyor.


2012
 

2012 VE 2013: GELECEĞE İLERLİYORUZ

 
Jaguar F‑TYPE, Jaguar modellerinin gerçek anlamda somutlaşmış halidir. Modelin heyecan verici performansı, Jaguar’ı hem ileriye hem de Jaguar E-TYPE’tan alındığı açıkça görülen etkiyle geçmiş mirasına götüren tasarım özellikleriyle bir araya gelmiştir.

Güçlü Jaguar ızgarasının yeni yorumu, hem geçen yılların getirdiği değerleri yansıtır hem de kendisini diğerlerinden farklılaştırır. Kokpit kısmı geriye doğru yaslanmış görünüm, istiridye tipi akıcı kaputtaki çıkıntı ve güçlü arka bölüm Jaguar F‑TYPE’ın karakterinde dikkat çeken en önemli noktalardır. Jaguar F‑TYPE’ın, E‑type modelinin ruhunu taşıdığı oldukça bellidir.

“[Jaguar’lar] birbirine benzemese de hepsinin sahip olduğu değerler aynıdır. Güçlü, etkileyici ve yoldaki diğer otomobillerden %10 daha farklıdırlar.” – Ian Callum, Jaguar Tasarım Direktörü

Jaguar F‑TYPE başlangıçta yalnızca bir convertible model olarak piyasaya sunuldu. Jaguar E‑type modelini takip eden Jaguar F‑TYPE coupé modeli bir yıl sonra sunuldu. Şimdi de Jaguar 2016 F‑TYPE sürüş dinamikleri ve performans açısından yeni standartları belirliyor.


2014
 

2014: YENİ BİR İLAVE

 

Jaguar XE spor sedan modelini yeniden tanımladı ve Jaguar’ın yüzünü sonsuza dek değiştirdi. Modelin tasarımı, olağanüstü aerodinamik özellikleri en son teknoloji Yoğun Alüminyum Mimari üzerinde yükselen heyecan verici kompakt oranlarla bir araya getirdi.

Odak noktasını oluşturan bu işlevsel olduğu kadar büyüleyici tasarım, Jaguar XE’yi tam bir sürücü otomobili haline getiriyor. Malcolm Sayer’ın “form işlevi takip eder” sloganı, buna yakışır bir performansa sahip büyüleyici model Jaguar XE’de belirgin şekilde kendini gösteriyor.

2016
 

2016: İLK PERFORMANS SUV MODELİ

 
Jaguar F‑PACE ilk performans SUV olarak Jaguar’ın tasarım geçmişinde yeni bir alanı başlatıyor. Jaguar F‑PACE’in yaratım süreci segmentleri yeniden tanımlama geleneğini devam ettirirken, Jaguar’ın tasarım yeniliklerinin hala canlı olduğunu gösteren bir değişikliği de yansıtıyor.

Jaguar F‑PACE’in ferah iç alanla bir araya gelen şık dış tasarımında, Jaguar F‑TYPE modelinden yararlanıldı. Ian Callum, Jaguar ruhunu önceden belirlenmiş kalıplara sokmaktansa SUV boyutlarına sahip bir Jaguar tasarlamak hedefiyle yola çıktı. Bu sayede Jaguar F‑TYPE’ın etkisi, F‑PACE’in tasarımına yansıtıldı. Zarafet, ferahlık ve tempo; işte Jaguar F‑PACE bunları sunuyor.