GLOBAL TESİSLER

Her bir Jaguar otomobilinin yüksek kapasiteli, sağlam ve güvenilir olması için çok kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir.
GLOBAL TESİSLER

Her şey İngiltere’nin merkezinde, Whitley Mühendislik Merkezi ve Gaydon’daki Jaguar Land Rover test sahasında başladı.


153 hektar alana yayılan Gaydon’daki mühendislik ve tasarım ofisleri ile tesisler, 2.500 mühendise ev sahipliği yapıyor. Bu ekibin -40ºC Kutup kışı ya da +55ºC Orta Doğu çöl sıcağı gibi birbirinden farklı hava koşullarının yaratılabildiği İklim Odaları da dahil olmak üzere birçok gelişmiş araca erişimi bulunuyor. Aynı zamanda prototip parçaları veya tam bir şasiyi birkaç hafta içerisinde Birleşik Krallık’tan çıkmadan 10 yıl, 240.000 kilometre testine tabi tutacak statik motor, şanzıman, vites kutusu ve şasi test alanlarını da kullanıyorlar.


Otomobiller Gaydon’ın özel test pistlerinde, dört şeritli Emisyon Pistinde 24 saat süreyle sürülebiliyor. Düşük Hızlı Dayanıklılık Pisti, Gelişmekte Olan Ülke koşullarında toprak yollar ve Off-road Güzergahı da otomobillerimizi karşılaşabilecekleri birçok farklı yol durumuna göre test ediyor. Bu sayede performans ve güvenilirliğin sınırlarını keşfedebiliyoruz.


Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde, yüksek teknolojiye sahip, gerçek kullanım koşullarında teste uygun tesisler kurduk. Böylece bir Jaguar’ın ulaşabileceği her yerde mutlak bir güvenilirlik sunmak için özel konumlarda, prototip otomobillerin bilinen en vahşi çevre koşullarında binlerce kilometre sürülebileceği alanlara sahibiz.

GLOBAL FACILITIES

Soğuk hava testlerimiz, kış ortasında otomobillerin ertesi gün sorunsuz olarak çalışması beklenen -40ºC gece sıcaklıklarının görüldüğü İsveç, Arjeplog ve ABD, International Falls gibi bölgelerdeki hava şartlarını yansıtır.


Phoenix, ABD çevresindeki kuru Arizona çöllerinde 50ºC’ye kadar sıcaklıklarda sıcak hava performansı, fren soğutma ve otomobil içi havalandırma açısından otomobillerimizin sınırları zorlanırken, boyalı paneller solmaya karşı dirençlerinin test edilmesi amacıyla üç yıl boyunca dışarıda tutulur. Ayrıca motor ve şanzıman kalibrasyonu Denver’ın dağ yollarında yüksek irtifada kalibrasyon testine tabi tutulur.


Otomatik Şanzıman Sistemleri Kıdemli Yöneticisi Ged Pybus şunları söylüyor: “İrtifa, motor ve vites kutusunun birbiriyle olan etkileşimini etkiler. Denver bölgesinde 4350 m yükseklikte, Mexico City’de 2250 m’de ve Çin, Hindistan ve Güney Amerika’da 4700 m yüksekliğe varan yollar var. Şanzıman hava basıncındaki değişikliği algılamak ve uyum sağlamak zorunda olduğundan motor performansında büyük farklılıklar yaşanır.”


Aynı zamanda dünyanın en zorlu kum tepelerinde SUV’ların off-road testleri için mükemmel bir konum olan Dubai, Al Barsha’daki tesisimizle Orta Doğu’daki test yatırımımızı da genişlettik.


Otomobillerimizi yalnızca aşırı sıcaklıklarla zorlamakla kalmıyoruz. İtalya’daki Nardò Ring’in 12,5 kilometre uzunluğundaki yüksek banketli pistinde prototipler, bir hafta veya daha uzun süreyle azami hıza yakın seviyede 35.000 kilometre dayanıklılık testine tabi tutulurken, süspansiyon da tesisin sürüş pistlerinde optimize ediliyor.

ABOUT GLOBAL FACILITIES BABER

Son olarak her Jaguar için Almanya’nın merkezindeki ünlü Nürburgring’in Nordschleife pistinde gerçek kullanım koşullarında sürüş performansı testi yapılıyor. Otomobiller gelişmiş tesislerimizden, Almanya’nın Eifel ormanı içinde yer alan, 300 m yükselen ve alçalan 73 zorlu virajı içeren 8.000 kilometrelik toplam 390 tur uzunluğunda “Sürücü Sağlamlık Testi”ne gönderiliyor.


Nordschleife’de yüksek hızda gerçekleştirilen tek bir 20,8 kilometrelik turun, geleneksel yollarda 140 kilometrelik bir teste eşdeğer olduğu söyleniyor. Bu da testi yalnızca birkaç hafta içinde 80.000 kilometre otomobil sürüşüne eşdeğer kılıyor.


Avrupa Test Operasyonları Müdürü Phil Talboys şunları söylüyor: “Nürburgring her turun ardından gerçek ölçüm fırsatı ve tutarlı bir değerlendirme sunuyor. Son dayanıklılık testimiz bir otomobilin performansının en uç noktasını zorluyor. Bu test birçok sürücünün ulaşabileceğinden çok ötede olsa da son ürünün sağlamlığını böyle sağlıyoruz.


Test, güvenilirlik ve sağlamlığın yanı sıra kullanım açısından ortalama bir otomobil sürücüsüne avantaj sağlıyor. Bir otomobil Nürburgring’den sağ çıktığında gerçek kullanım koşullarında yeteneğini ve dayanıklılığını da göstermiş oluyor.”

DİĞER HİKAYELER

SANAL MÜHENDİSLİK

SANAL MÜHENDİSLİK


Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Yeni ürünlerin ve bunların arkasındaki gelişmiş teknolojinin daha hızlı, daha verimli ve çok daha sağlam şekilde geliştirilmesi için son teknoloji ürünü sanal mühendislik araçlarına yatırım yapıyoruz. Böylece çok daha sağlam, dayanıklı ve güvenilir Jaguar otomobilleri ortaya çıkıyor.
TEST SÜRECİ

TEST SÜRECİ


Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Bitmiş ürünün daha sağlam, güvenilir olması ve satın aldığınız modelin sürdüğünüz en güvenli otomobil olması amacıyla Jaguar otomobillerin her parçası, tasarım, geliştirme ve üretim aşamalarında güvenlik, dayanıklılık ve kalite açısından binlerce teste tabi tutulur ve kontrolden geçer.
GÜVENLİK

GÜVENLİK


Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Güvenilirlik yalnızca sizi ve yolcularınızı gideceğiniz yere kolayca ve gecikmeden ulaştırmak anlamına gelmez. Aynı zamanda sizi oraya güvenli bir şekilde ulaştırmak anlamına gelir ve güvenlik Jaguar’ın felsefesinin temelinde yer alır.