JAGUAR E-TYPE 60 EDITION

Takvimler 1961 yılının Mart ayını gösterdiğinde Jaguar E-TYPE, elde üretilen “77RW” modelinin Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında “9600HP” modeliyle birlikte tanıtılmak üzere Coventry’den Cenevre’ye hareket etmesiyle tarih yazıyordu. İngilizler için daha önce hiçbir otomobil böylesine büyük bir tutku ve gurur kaynağı olmamıştı.
JAGUAR E-TYPE 60 EDITION

Aradan geçen 60 yılın ardından Jaguar Classic, “9600HP” ve “77RW” modellerinden esinlenen altı çift Jaguar E-TYPE restorasyonu ile bir ikonun doğuşunu kutluyor. Bu kutlama kapsamında otomobillerin yeni sahiplerine Coventry’den Cenevre’ye uzanan çok özel bir sürüş deneyimi de sunuluyor.


1961: İKİ EFSANEVİ SEYAHAT

TAM GAZ


1961: İKİ EFSANEVİ SEYAHAT TAM GAZ

1961 yılında Cenevre’de gerçekleştirilen lansman öncesinde “9600HP”, otomobille ilgili incelemeler yapmaları için bazı İngiliz gazetecilerine gizlice ödünç verilmiş, bu durum büyük tanıtım öncesinde Jaguar’a oldukça kısıtlı bir süre bırakmıştı. Sürücü koltuğunda Jaguar yöneticisi Bob Berry’nin oturduğu Jaguar E-TYPE Coupé, tüm dünyaya tanıtılmasına çok kısa bir süre kalmışken Parc des Eaux-Vives’e ulaşmak için Coventry’den tam gaz yola çıkmış ve büyük tanıtımdan yalnızca 20 dakika önce hedefine ulaşmayı başarmıştı.


HER ŞEY BİR YANA


HER ŞEY BİR YANA<br>

“9600HP” modelinin test sürüşlerinde muhteşem bir etki yaratması üzerine Jaguar, yalnızca bir gece içinde Coventry’den Cenevre’ye ikinci bir Jaguar E-TYPE göndermeye karar vermişti.


Jaguar’ın test pilotu Norman Dewis’ten “her şeyi bir kenara bırakarak” üstü açık “77RW” modelini lansmana yetiştirmesi istemişti. Otomobili gece boyunca kullanan test pilotu Cenevre’ye ulaştığında kendisini sabırsızlıkla bekleyen basın mensuplarının alkışlarıyla karşılanmıştı.


2021: EFSANE DEVAM EDİYOR


021: EFSANE DEVAM EDİYOR

1961 yılında gerçekleşen ünlü sürüşlerin yıl dönümünü kutladığımız bu dönemde, Coupé tarzındaki altı adet Jaguar E-TYPE 60 Edition, “Flat Out Grey” gövde rengi ve Smooth Black deri iç tasarımları ile “9600HP” modelinin ruhunu mükemmel şekilde yansıtıyor. Bu otomobillere, “77RW” modelinden esinlenen altı adet Jaguar E-TYPE 60 Edition Roadster, “Drop Everything Green” gövde rengi ve Suede Green deri kaplamaları ile eşlik ediyor.


Jaguar E-TYPE 60 Collection kapsamında sunulan bu çok özel iki gövde rengini başka hiçbir Jaguar modelinde göremeyeceğiz.


Sofistike tasarım özelliklerini tamamlamak ve otomobillerin her birinde detaylara gösterilen özenin altını çizmek üzere otomobillerle birlikte özel yapım Jaguar E-TYPE 60 otomobil örtüsü, alet kılıfı ve kriko saklama çantası sunuluyor.


ORİJİNAL E-TYPE PERFORMANSI


ORİJİNAL E-TYPE PERFORMANSI

Jaguar Classic uzmanları tarafından yeniden canlandırılarak rafine edilen 265 beygir gücündeki 3,8 litrelik altı silindirli XK motorda alaşım radyatör, elektrikli soğutma fanı ve elektronik ateşleme ile yükseltilmiş bir soğutma sistemi kullanılıyor. Ayrıca, özel olarak geliştirilmiş beş ileri vitesli manuel şanzıman ve parlak işlenmiş paslanmaz çelik egzoz sistemi, muhteşem bir sürüş deneyimi vadediyor.


OLAĞANÜSTÜ SÜRÜŞ DENEYİMİ YENİDEN YAŞANIYOR


OLAĞANÜSTÜ SÜRÜŞ DENEYİMİ YENİDEN YAŞANIYOR

Jaguar E-TYPE’ın Coventry’den Cenevre’ye uzanan orijinal macerasını kutlamak için bu çok özel otomobillerin 2022 yılındaki yeni sahiplerine yardımcı pilotlarıyla beraber heyecan verici bir fırsat sunuluyor.


Otomobillerin yeni sahipleri, üç gün boyunca sürecek olan ayrıcalıklı bir sürüş deneyimi kapsamında, benzer zevklere sahip insanlarla bir araya gelerek Jaguar E-TYPE60 Collection’ın direksiyonu başında, muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan bir Avrupa rotasında maceraya atılıyor.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

Jaguar Classic uzmanları Jaguar tutkunu ve müşterisi David Gandy’nin taleplerine uygun olarak 1954 XK120’yi yeniden tasarladı...
YENİ JAGUAR C-TYPE DEVAM MODELİ

YENİ JAGUAR C-TYPE DEVAM MODELİ

Jaguar Classic, sınırlı sayıda üretilecek C-type Devam Modeli ile Le Mans yarışını iki kez kazanan efsane modelinin doğuşunu kutluyor.
KLASİK OTOMOBİL KOLEKSİYONERLERİYLE SÖYLEŞİLER: LEON KALMA VE KLASİK TUTKUSU

KLASİK OTOMOBİL KOLEKSİYONERLERİYLE SÖYLEŞİLER: LEON KALMA VE KLASİK TUTKUSU

Yolda giderken 1950’ler, 60’lar ve 70’lerden bir klasik araba gördüğünüz zaman, o andaki hayran bakışlarınızı düşünün…...