20. YÜZYIL MERAKI

20. YÜZYIL MERAKI

02.03.2018

20. YÜZYIL MERAKI DİZİLERLE GİDERİLEBİLİR Mİ? İNGİLİZ YAPIMLARIYLA DENİYORUZ.

Konumuz, 20. yüzyılı kendine konu eden İngiliz dizileri. Kuşkusuz, söz konusu dönem dizileri olunca, İngiliz yapımlarına saygı göstermemek imkansız. Peki izlemeye nereden başlamak gerek? Biz kısa bir liste hazırladık ve işe İngiliz yapımı dizilerle başladık.

Peaky Blinders

  1. yüzyıl tarihine meraklı olanlar için Peaky Blinders’ı izlemek gerçek bir keyif. Birinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Birmingham’ın arka sokaklarındayız. Yarı İrlandalı yarı Çingene bir mafya ailesinin hikayesini izliyoruz. İyi oyunculuğun çıtası epey yüksek. İki dünya savaşı arası dönemde Britanya İmparatorluğu’nun karşı karşıya kaldığı göreceli fakirliği ve Amerika’nın uluslararası düzene hakim olması da, dizinin dokunmadan geçemediği alt temalardan. Cillian Murphy, Tom Hardy ve son olarak Adrien Brody’nin boy gösterdiği kuvvetli oyuncu kadrosuyla, yapımın yeni sezonu için 2019’u beklemeye başladık bile.

DOWNTOWN ABBEY<br>

Downtown Abbey

İki savaş arası dönemi anlatan diziler arasında Downtown Abbey, kültleşmiş bir yere sahip. Aristokrat Crawley ailesinin 1912 ile 1926 yılları arasında yaşadıklarını anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı ve İrlanda’nın bağımsızlığı gibi, dünya ve özellikle milleti için tarihi dönüm noktaları olan durumları, senaryosuna akıllıca taşıyor. Dizinin son sezonuna geldiğimizde, orta sınıfın yükselişine ve İngiliz aristokrasisinin yavaş yavaş çöküşüne tanıklık ediyoruz. 20. yüzyıl modernitesine ve sınıf çatışmalarına ilgi duyanlar, bu diziyi sevecektir.

UPSTAIRS DOWNSTAIRS

Upstairs Downstairs

Downtown Abbey’nin de ait olduğu türün belki de ilk temsilcilerinden olan Upstairs Downstairs, ilk defa 1971-1975 yılları arasında ITV’de gösterilmişti. Dizi, yeni versiyonuyla 2010 yılında BBC tarafından tekrar uyarlandı. Her ne kadar iki sezon gösterilse de, başarılı bir İngiliz dönem dizisi haline gelerek, saygıyı hak ediyor. 1930’lar ve 'büyük kriz’le açılan dizi, Londra'da bir evde, üst kat ve alt katta yaşayanların hikayesini anlatıyor. 2010’lu yıllarda Downtown Abbey’le girdiği reyting savaşını kaybetti. Ama biz yine de, yağmurlu bir kış akşamında kendisine şans vermenizi tavsiye ediyoruz. Bu arada dizinin efsanevi orijinal versiyonuna da ulaşmanız her zaman mümkün.

THE CROWN

The Crown

Sıra, son iki senenin en çok konuşulan yapımlarından birine geldi. Netflix’in dev bütçeli dizisi, The Crown, Kraliçe 2. Elizabeth’in yaşam öyküsünü anlatırken, Dünya ve Britanya tarihinin kırılma anlarını kusursuz bir şekilde ekranlara taşıyor. Kraliyet ailesinin yaşadığı çalkantılar, 2. Dünya Savaşı sonrası ekonomisi çöken Birleşik Krallık ve genç bir kraliçenin bütün bunlarla mücadele ederken, en yüksek seviyede bile kendini gösteren erkek egemen dünyaya kendini kabul ettirmesi... The Crown her bölümüyle etkileyici.

İLGİLİ YAZILAR

EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM

EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM

IAN CALLUM, 20 YILIN ARDINDAN JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ GÖREVİNDEN AYRILIRKEN, YERİNİ JULIAN THOMSON’A BIRAKIYOR...
JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

Jaguar Classic uzmanları Jaguar tutkunu ve müşterisi David Gandy’nin taleplerine uygun olarak 1954 XK120’yi yeniden tasarladı...
EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK

EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK

Jaguar’ın fabrika turları, bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmenizi sağladığı gibi, hayat boyu unutamayacağınız bir maceraya, gerçekliğini sorgulayacağınız bir teknolojiye ve...
KÜLTÜRÜ

KÜLTÜRÜ

Türkiye’nin farklı köşelerini keşfetmek isteyenler için, 6 etkileyici müze önerisi…...
UZUN YÜZYIL

UZUN YÜZYIL

19. yüzyıl, neleri değiştirdi?...
ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

20. yüzyılda inşa edilen ve şu an aramızda olmayan yapılar....
TEKRAR TEKRAR SEYREDİLMESİ GEREKEN FİLMLER VOL.1

TEKRAR TEKRAR SEYREDİLMESİ GEREKEN FİLMLER VOL.1

Her izlediğinizde farklı yönlerini göreceğiniz, bakış açınızı değiştirecek film önerilerini sizin için hazırladık...
JAGS AND MOVIES

JAGS AND MOVIES

Jaguar'ların filmlerde sık sık karşımıza çıkmasından daha önce bu haberimizde de bahsetmiştik....

HIZLI BAĞLANTILAR