YENİ JAGUAR C-TYPE DEVAM MODELİ

Jaguar Classic, sınırlı sayıda üretilecek C-TYPE Devam Modeli ile Le Mans yarışını iki kez kazanan efsane modelinin doğuşunu kutluyor.
YENİ JAGUAR C-TYPE DEVAM MODELİ

Jaguar Classic, 70. yaş gününü kutlamak üzere ikonlaşmış Jaguar C-TYPE modelinin el yapımı versiyonlarından oluşan sınırlı bir serisini yaratıyor. C-TYPE Devam Modeli, 3-5 Eylül 2021 tarihleri arasında İngiltere’deki Hampton Court Sarayında düzenlenecek geleneksel Concours of Elegance etkinliği kapsamında kamuoyuna resmi olarak tanıtılacak.


Jaguar Classic, 70

1951 yılında piyasaya sunulan ve yine aynı yıl Le Mans yarışını kazanan C-TYPE, havacılık sektöründen ilham alan aerodinamik prensipleri ve hemen ardından disk frenleri motor sporları dünyasına tanıtan öncü bir yarış otomobili olarak öne çıkıyordu.1953 yılında Le Mans yarışını kazanan yarış otomobilinin teknik özellikleri baz alınarak tasarlanan sınırlı sayıdaki Devam Modeli özenli bir araştırma ve geliştirme aşamasının ürünü. C-TYPE Devam Modeli, Concours of Elegance kapsamında gerçekleştirilecek olan lansman etkinliğine 1.000 milin üzerine çıkan hızlandırılmış dayanıklılık testlerinden geçerek geliyor. Modern teknolojinin ve özenle saklanan Jaguar malzemelerinin bir kombinasyonunun kullanıldığı C-TYPE Devam Modeli, sanal bir yapıyı desteklemek üzere 3D CAD teknolojisinden sonuna kadar yararlanılarak yeniden üretilen ilk Jaguar Classic aracı olma özelliğini taşıyor.


Jaguar Classic, 70

Jaguar Classic, 24 saatlik Le Mans yarışında kazanılan ilk zaferden tam 70 yıl sonra oldukça sınırlı sayıda üretilecek olan yeni C-TYPE Devam Modelini piyasaya sunarak bu ikonlaşmış modelin motor sporları geçmişini kutluyor. Bir sembol statüsündeki otomobil, Hampton Court Sarayında düzenlenecek prestijli Concours of Elegance etkinliği kapsamında 3 Eylül Cuma günü ilk kez kamuoyunun karşısına çıkmaya hazırlanıyor.C-TYPE Devam Modeli, aynı yıl 24 saatlik Le Mans yarışını domine eden ve devamında şirkete motor sporları alanında pek çok başarı kazandıran 1953 model C-TYPE versiyonunun teknik özellikleri baz alınarak Coventry’deki Jaguar Classic Works tesislerinde elde üretilecek.


Jaguar Classic, 70

Jaguar Classic ekibi, Devam Modelinin detaylı teknik özelliklerini belirlemek için C-TYPE’ın geçmişini özenle araştırarak Jaguar mirasını modern teknoloji ve mühendislik uzmanlığıyla hayata geçirmeyi başardı. Bu kapsamda, döneme özgü teknikler ve yöntemler de sürece dahil edildi. Jaguar otomobillerinin efsanevi tasarımcısı ve aynı zamanda aerodinamik uzmanı, mühendislik dehası ve bir sanatçı olan Malcolm Sayer’ın vizyonunu yansıtan C-TYPE, yarış pistlerine merhaba dediği 1951 yılında Le Mans yarışında zafere ulaşmayı başardı. Otomobilin öncü niteliğindeki akışkan formu, Peter Walker ve Peter Whitehead’den oluşan pilot ekibinin saatte ortalama 93,495 mil ile rekor kıran bir hıza ulaşarak yarışı kazanmasına yardım etti.Bununla birlikte, C-TYPE’ın en ayırt edici özelliklerinin başında 1952 yılından itibaren kullanılmaya başlanan ve sektörde bir ilk olan disk frenler geliyor. Dunlop ile ortaklaşa geliştirilen bu frenler, otomobilin motoruna ve süspansiyonuna uygulanan yükseltmeler ile bir araya geldiğinde C-TYPE’ın 1953 yılında 24 saatlik Le Mans yarışını domine ederek birinci ve ikinci sıraları almasına ve saatte ortalama 105,841 mil hıza ulaşarak rekor kırmasına yardımcı oldu. Bu ayrıca, yarışın 100 mil/saatin üzerinde bir ortalamayla tamamlandığı ilk yıl oldu.C-TYPE’ın zaferlerle dolu motor sporları tarihçesi


C-TYPE’ın zaferlerle dolu motor sporları tarihçesi

Akışkan ve aerodinamik tasarım formuyla ünlenen orijinal C-TYPE, 1950 yılında William Lyons’ın görevlendirdiği Malcolm Sayer tarafından tasarlandı. Başlangıçta XK120C olarak adlandırılan ve bu ikonlaşmış otomobili temel alan C-TYPE, yoluna hızla devam ederek Jaguar’ın yarış tarihindeki en önemli otomobillerden biri haline geldi. Havacılık sektöründen edindiği mühendislik ve aerodinamik bilgilerinin avantajından maksimum ölçüde faydalanan Malcolm Sayer, XK120’nin motorunu, şanzımanını ve süspansiyonunu kullanan C-TYPE’ın akışkan ve aerodinamik gövde tasarımına hayat verdi. Üç boyutlu eğriler oluşturmak için karmaşık matematiksel formüller kullanan Sayer, C-TYPE’ın tasarımında eşsiz sanatsal becerisini ve aerodinamik uzmanlığını sergileyerek egzotik tasarımını gelişmiş hesaplamalar aracılığıyla hayata taşıdı.Tasarım, geliştirme ve yapım aşaması yalnızca altı ay içinde tamamlanan üç C-TYPE, 1951 yılındaki 24 saatlik Le Mans yarışına otomobilleri kullanan 12 Jaguar personeli eşliğinde İngiltere’den ulaştı. Üretildiği ilk yıl olan 1951’de 24 saatlik Le Mans yarışını kazanan C-TYPE böylece Jaguar’a motor sporları alanında devamı gelecek olan sayısız başarılarından ilkini yaşatmış oldu. Yarışa katılan üç otomobilin direksiyonu başında Stirling Moss ile Jack Fairman, Leslie Johnson ile Clemente Biondetti ve yarışta zafere ulaşmayı başaran Peter Walker ile Peter Whitehead ikilileri yer aldı.Hafif bir gövde yapısına öncelik vererek delikli borulardan oluşan bir şasi çerçevesiyle tasarlanan C-TYPE, tüm yönleriyle XK120 üzerine koyulan kilit geliştirmeleri bünyesinde barındırıyordu. Zaman içinde uygulanan geliştirmeler arasında ilk kez kullanılan disk frenlerin yanı sıra fren soğutma sistemini iyileştirmek için 1953 yılında üretilen versiyona eklenen 16 inçlik 60 kollu tel jantlar yer aldı. Aynı sırada, arka süspansiyonda kullanılan panhard kolu gibi yenilikler ile gelişmeye devam eden C-TYPE, 1953 yılındaki nihai konfigürasyonuna ulaştı.


C-TYPE’ın zaferlerle dolu motor sporları tarihçesi

Güncellenen C-TYPE, 1953 yılındaki 24 saatlik Le Mans yarışında 24 saatlik ortalama 100 mil/saat rekorunu 105,85 mil/saat ile kırmayı başarırken 1951 yılında yine C-TYPE tarafından 93,49 mil/saat ile kırılan 24 saatlik ortalama hız rekorunu da ciddi biçimde geliştirmiş oluyordu. Bu başarının ardında yatan etmenlerden biri de 3,4 litrelik sıralı altı silindirli motorun kapasitesini 200 bg’den 220 bg’ye taşıyan üç adet Weber 40DCO3 karbüratörün kullanılmasıydı. Bu ekstra güç, ilk kez kullanılan disk frenler ve hafif gövde yapısı ile birleştiğinde Jaguar’ın ikinci Le Mans zaferine katkıda bulundu. 1953 versiyonuna ışık tutan bir başka özellik ise karmaşık olarak tasarlanmış bir hava kutusu yardımıyla havayı doğrudan motor bölmesinin üst kısmında yer alan karbüratörlere yönlendiren kaput havalandırmasıydı. Bu aynı zamanda, tüm C-TYPE Devam Modellerinin 1953’teki otomobilden devraldığı benzersiz tasarım özelliklerinden sadece birini oluşturuyor.C-TYPE Devam Modeli Teknik Özellikleri


C-TYPE Devam Modeli Teknik Özellikleri

1950’li yıllarda üretilen 53 Jaguar C-TYPE’tan 43’ü özel müşterilere satıldı. O dönemde, seri üretimdeki C-TYPE’ın teknik özellikleri 1951 yılında Le Mans yarışına katılan ve kampanalı frenlerin, ikiz SU karbüratörün ve 200 bg motorun kullanıldığı otomobili temel alıyordu.İlk C-TYPE Devam Modelleri ise 2022 yılında sahipleri için yarış temalı bir kutlama etkinliğinin öncesinde üretilecek. Her otomobil, üçlü Weber 40DCO3 karbüratörle birlikte 220 bg motor çıkışı üreten 3,4 litrelik sıralı altı silindirli motor ve 1953 yılında 24 saatlik Le Mans yarışında kırılan rekorda büyük katkısı olan çığır açıcı disk frenler de dahil olmak üzere, 1953 yılında Le Mans yarışını kazanan otomobilin teknik özelliklerini yansıtacak. Böylece Jaguar Classic ekibi, sahip olduğu sayısız belge ve referans sayesinde, ayrıntılara ve işçiliğe benzersiz düzeyde özen gösteren bir başka devam modeli daha sunmuş olacak.


C-TYPE Devam Modeli Teknik Özellikleri

Her birinin üretimi dokuz ay süren 3,4 litrelik sıralı altı silindirli motorda kullanılan Weber karbüratörlerin tamamı titiz bir standarda göre özenle yenilenirken şanzıman kutusunda bulunan ve frenlere hidrolik sıvı pompalayan Plessey hidrolik pompası gibi motorla ilgili diğer ayrıntılar döneme özgü bir şekilde kullanılacak. Ayrıntılara gösterilen özen, orijinal otomobilde kendine başka bir araçta kullanılmak üzere tasarlanmış braketlerle birlikte yer bulan fren hidroliği deposu gibi parçalara kadar uzanacak. Bu braketler C-TYPE’ta herhangi bir işleve sahip olmasa da orijinal havanın bozulmaması için tüm Devam Modellerinde kullanılacak.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM

EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM

Ian Callum, 20 yılın ardından Jaguar Tasarım Direktörü görevinden ayrılırken yerini Julian Thomson'a bırakıyor.
JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

Jaguar Classic uzmanları Jaguar tutkunu ve müşterisi David Gandy’nin taleplerine uygun olarak 1954 XK120’yi yeniden tasarladı...
EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK

EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK

Jaguar’ın fabrika turları, bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmenizi sağladığı gibi, hayat boyu unutamayacağınız bir maceraya, gerçekliğini sorgulayacağınız bir teknolojiye ve...