OTOMOBİLLERİN GELECEĞİNE ŞİMDİDEN BAKIN

OTOMOBİLLERİN GELECEĞİNE ŞİMDİDEN BAKIN

03.11.2017

JAGUAR’IN İLK ELEKTRİKLİ OTOMOBİL KONSEPTİ I-PACE 2018 YILI ORTASINDA NİHAİ HALİYLE GÖRÜCÜYE ÇIKACAK. ANCAK ARAÇ İÇİN GELİŞTİRİLEN KONSEPT LONDRA SOKAKLARINDA MİNİK BİR TUR YAPTI BİLE.

Geçtiğimiz Şubat sonunda Londra’nın Olympic Park isimli bölgesi civarında araç kullananların yanından ‘Photon Red’ isimli capcanlı kırmızı rengiyle geçen spor otomobil, Jaguar’ın gelecekte üreteceği elektrikli araçların başlangıcını temsil eden I-PACE idi. I-PACE, Cenevre Otomobil Fuarı’nda insanlara ikinci kez gösterileceği zaman (ilk kez Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıtılmıştı) giydiği bu kırmızı rengi sayesinde bakışları üzerinde topladı diye düşünebilirsiniz. Doğru olmakla birlikte tek başına yeterli değil. Bu büyüklükteki, güçteki ve çeviklikteki bir aracın neredeyse hiç ses çıkarmaması da en az rengi kadar dikkat çekici. Çünkü I-PACE, tamamen elektrikli. Ve bu anlamda Jaguar açısından bir ilk.


Günümüzün popüler motor seçeneklerinden birisi olan hibrit motorlar, elektrik kaynağı bulunmayan yerlere yapılacak veya çok uzun mesafe kat edilecek yolculuklarda faydalı. Ancak tamamen çevreci olmadıkları için onlar da bir şekilde fosil yakıtlara bağımlı. Çoğunlukla menzilleri kısa olan ve güçleri uzun yolculuğa veya zorlu yol koşullarında kullanıma müsade etmeyen tümüyle elektrikli otomobilleri, insanların salt daha az çevreye zararlı diye kullanmak istemesini bekleyemezsiniz. O sebeple ki Jaguar, I-PACE gibi bir performans aracını tamamen elektrikli yaparak belki de bu sınıfa bambaşka bir anlam kazandıracak. SUV araçların son dönemde popülerliği malum. Jaguar da yaptığı uzun araştırmalar sonucunda hem 500 km menzile sahip hem de SUV özellikleri sunan, beş kişilik bir spor otomobili tamamen elektrikle çalışır hale getirdi. İki elektrik motorlu I-PACE, 90 kWh güç kapasitesine sahip. Aracın altında boylu boyunca uzanan lityum iyon pillerinin sadece soğutma sistemi bile bir tasarım harikası ve gerçek bir mimari şaheseri andırıyor. Bu pillerden gelen elektrik gücüyle I-PACE 0’dan 100 km’ye sadece dört saniyede hızlanabiliyor. Pillerinin yüzde 80’i bir buçuk saat içerisinde doldurulabiliyor ve aracın iç hacmi o kadar geniş ki, spor otomobil konforu isteyenlerle beraber aileler de kullanabilir.
Bunlar sadece kağıt üzerindeki değerler değil. Ve bunun ispatı için aracın yola çıkarak gerçek hayatın arasında seyretmesi ve testlerine gündelik hayatın kalbinde devam etmesi gerekiyordu. O sebeple Londra sokaklarında gezerken aslında hem tasarım hem de mühendisliğine dair son kontrolleri yapılıyor. Ancak şimdiden satın almak için sıraya girip, ilk sahiplerinden birisi olabilirsiniz. Eğer elektrik sizin için de gelecek demekse.


Elektrik geleceğimiz evet, yakın bir gelecekte çoğu aracın elektrikli olacağı aşikar. Fosil yakıtların egemenliğine son verecek devrimin geleceği güne dek otomobillerin kendilerini buna adapte etmeleri gerekiyor. Jaguar, çevreci girişimleriyle İngiltere’de örnek bir şirket olmanın gururunu yaşıyor evet ancak boş durmuyor. Ülkenin beşte birinin elektriğini karşılayan EDF firmasıyla yaptığı anlaşma ile 2020’ye dek üretim tesislerinde kullandığı tüm elektriği yenilenebilir kaynaklardan elde edecek. Jaguar Land Rover olarak son beş yılda I-PACE gibi yeni araçların yapılabilmesi için araştırma ve geliştirmeye tam 11 milyar İngiliz sterlini harcamış.


I-PACE, insanların kafasındaki elektrikli otomobillerin görüntüsüne ve performansına dair önyargıları yıkmak için güçlü ve tasarımdaki detaylarıyla göz dolduracak şekilde vücuda getirilmiş. Onu üreten firmanın adı, bugün tasarım ve performansı bir arada sunan seçkin otomobilleri akıllara getiriyorsa, böyle bir firmanın geleceğin elektrikli otomobillerin egemenliğinde olacağını düşünmesi daha da ümit verici. Jaguar’ın Formula E için Panasonic Jaguar isimli bir takımı da olduğunu biliyor muydunuz? 1 Nisan’da Mexico City’de yarışacak takım diğerleri karşısında ne sonuç alınır bilinmez ancak şimdiye kadarki yarışlardaki performansları oldukça iyiydi. Takımı ve Jaguar’ın elektrikli otomobillere duyduğu inancı pekiştirmek isterseniz Fanboost üzerinden onlara destek olabilirsiniz.

HIZLI BAĞLANTILAR