TAMAMEN ELEKTRİKLİ JAGUAR I-PACE’TEN
EVERESTING MEYDAN OKUMASI

Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE, tek şarjda Everest Dağı’nın yüksekliği kadar, yani 8.848 metre tırmanmayı başararak “Everesting” meydan okumasını tamamladı.
TAMAMEN ELEKTRİKLİ JAGUAR I-PACE’TEN<br>EVERESTING MEYDAN OKUMASI

Etkinlik kapsamında Jaguar’ın ödüllü elektrikli aracının sürücü koltuğuna Dünya Şampiyonu bisikletçi ve aynı zamanda İngiliz İmparatorluk Nişanı sahibi İngiliz Olimpiyat sporcusu Elinor Barker geçti. Performans odaklı SUV modeli, Britanya’nın en yüksek rakımlı rotası Great Dun Fell’i 16,2 kez tırmanırken her turda 547 metre katetti.


bike


Birleşik Krallık’ın en yüksek rakımlı rotasında, sıfıra yakın sıcaklıklar eşliğinde ve dolambaçlı asfalt üzerinde dik yamaçları tırmanan Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE, 90 kW/sa kapasiteli bataryasının tek bir şarjı ile Cumbria’da bulunan Great Dun Fell Dağı’nda “Everesting” meydan okumasını başarıyla tamamladı.Everesting adı verilen meydan okuma konsept olarak basit olsa da pratikte oldukça zorlayıcı. Meydan okumayı tamamlamak için 8.848 metreye, yani Everest Dağı’nın yüksekliğine ulaşana kadar bir rampa boyunca tekrarlı şekilde tırmanmak gerekiyor. Bu dayanıklılık meydan okuması, pandemi süresince bisikletçiler arasında inanılmaz bir popülerlik kazandı.Bisikletçiler tarafından Tour de France’in göz korkutucu Alp dağları etabından esinlenilerek “Britanya’nın Mont Ventoux’sü” olarak adlandırılan Great Dun Fell Dağı, Birleşik Krallık’taki en yüksek rakımlı rotaya ev sahipliği yapıyor. Asfaltın oldukça dar olduğu yol üzerinde meydan okumanın başlangıç noktasından 848 metredeki zirveye kadar uzanan 547 metrelik tırmanış rotasına çok sayıda kesin dönemeç ve yüzde yirmiye varan eğimler eşlik ediyor. Elinor, 5,8 kilometre (dönüşle beraber 11,6 km) uzunluğundaki 16,2 turdan oluşan tırmanışı, toplam 16 tırmanış boyunca kullanılabilir ek enerjinin yaklaşık yüzde 60’ını üreten I-PACE’in rejeneratif frenleme teknolojisini kullanarak tamamladı.I-Pace


Başlangıç noktasına dönüş için 11,6 kilometrelik sürüş de dahil olmak üzere toplam 199,6 kilometre yol kateden I-PACE, enerji bakımından zorlu bu meydan okumayı batarya şarjının yüzde 31’ni koruyarak tamamlamayı başardı. Bu da 128,7 kilometrelik ek sürüş menzili anlamına geliyor.Everesting meydan okumasının verimli bir şekilde tamamlanmasındaki kilit rolü I-PACE’in rejeneratif frenleme sistemi oynadı. Jaguar Racing’in Formula E programında kullandığı teknoloji ile geliştirilen rejeneratif frenleme, pistte başarı kazanmak için kritik bir önem taşıyor. I-TYPE 5, olağan bir yarışta ek enerjisinin yaklaşık yüzde 30’unu rejeneratif frenleme sayesinde üretiyor. Bu sistem olmasaydı, aracın damalı bayrağı görmesinin imkansız hale geleceğini söyleyebiliriz.I-type


“Karantina sırasında Everesting Meydan Okumasına katılan bisikletçileri büyülenerek izledim. Bu meydan okuma, profesyonel bisikletçiler için bile dayanıklılık konusunda zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle, Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE’in direksiyonu başına geçme fırsatını yakalamak beni çok mutlu etti. Jaguar Racing sürücülerinin Formula E yarışları sırasında I-TYPE batarya kapasitesinin yüzde 30’u kadar enerjiyi rejenerasyon ile elde etmek zorunda kaldıklarını öğrendiğimde rekabetçi bir kişilik olarak bu oranın üzerine çıkmak istedim! Hedefin üzerine çıkmayı başardığım için çok mutluyum. Ayrıca, I-PACE’in konforlu, sessiz güç aktarımını ve tek pedal ile sürüşün verdiği keyfi de deneyimledim.”
İngiliz İmparatorluk Nişanı Sahibi Elinor Barker


İngiliz İmparatorluk Nişanı Sahibi Elinor Barker


Sürüş boyunca Elinor’a, aracın performansını yakından takip eden Jaguar Racing ekibinin ve I-PACE mühendislik ekibinin üyeleri de eşlik etti.“I-PACE için geliştirilen ileri teknoloji ürünü rejeneratif frenleme sistemi, sürüş deneyiminin tanımlayıcı bir özelliği. Formula E programı kapsamında pistten edindiğimiz dersler sayesinde I-PACE müşterilerinin yolda ideal menzilin keyfini çıkarmasını sağlayabiliyoruz. Rejeneratif frenleme sistemi aynı zamanda hız kesme sırasında 0,4 g kuvvet sağlıyor. Bu sayede Elinor, her tur sırasında geleneksel sürtünmeli frenleri yalnızca iki veya üç noktada kullanmayı başardı.”
Jaguar Racing Mühendisi Jack Lambert


Jaguar Racing Mühendisi Jack Lambert


470 kilometrelik menzile (WLTP) sahip olan ve 0’dan 100 km/sa hıza yalnızca 4,8 saniyede ulaşan Jaguar I-PACE muhteşem bir performans ortaya koyuyor.Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE’in Pivi Pro navigasyon sistemi, ana ekrana yapılan birkaç kısa dokunuş ile uygun istasyonları ve rota verilerini görüntüleyerek uzun yolculuklarda şarjı çok daha kolay hale geliyor. Sistem, şarj aletlerinin kullanılabilirlik durumunu, fiyatı ve şarj süresini de gösterebiliyor. 50kW DC ve 100kW DC şarj aletleri yalnızca 15 dakika içinde sırasıyla 63 kilometrelik ve 127 kilometrelik menzil takviyesi yapabiliyor (WLTP).


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SANATIN DİJİTALLE DÖNÜŞÜMÜ: NFT

SANATIN DİJİTALLE DÖNÜŞÜMÜ: NFT

Son zamanlarda adını internet sitelerinde ya da televizyon haberlerinde sıkça duyduğumuz NFT yani; Non-Fungible Tokens kavramını Türkçeye “Değiştirilemez Dijital Varlıklar” olarak çevirebiliriz.
ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Elektrikli otomobiller her geçen gün gündemde daha fazla yer almaya başladı...
JAGUAR’IN YENİ NESİL KABİN İÇİ HAVA ARINDIRMA SİSTEMİ

JAGUAR’IN YENİ NESİL KABİN İÇİ HAVA ARINDIRMA SİSTEMİ

Jaguar’ın yeni nesil teknoloji ürünü kabin içi hava arındırma sisteminin virüs ve bakterileri %97’ye kadar önlediği kanıtlandı.