BİLİM KURGU DEĞİL GERÇEK; AKILLI EV TEKNOLOJİLERİ

BİLİM KURGU DEĞİL GERÇEK; AKILLI EV TEKNOLOJİLERİ

BİLİM KURGU DEĞİL GERÇEK; AKILLI EV TEKNOLOJİLERİ

Henüz her çatı altında kendine yer bulamasalar da akıllı ev teknolojileri uzun süredir hayatımızda. Bilim kurgu yapımlarına konu olan, daha sonra hayal olmaktan çıkıp hayatımıza giren akıllı ev teknolojileri de her yenilikte olduğu gibi gelişmeye devam ediyor. Kabul ediyoruz; hala Jetgiller seviyesine ulaşamadık ancak geleceği bugünden evimize taşımak mümkün. En temel ev eşyalarının internet bağlantısına sahip olduğu günümüzde; hayatımızı kolaylaştıracak, evdeki her şeyin kontrolünü akıllı telefonumuza taşıyacak ve hatta gündelik yaşamımızı yönetmeyi sağlayacak teknolojileri sizin için bir araya getiriyoruz.


Akıllı ev teknolojileri denince akla ilk gelen nesnelerin interneti (IoT – Internet of Things) oluyor. Artık gündelik yaşamımızın değişilmez bir parçası olan nesnelerin interneti; en basit haliyle her gün kullandığınız eşyalara internet bağlantısı entegre ederek, eşyaların veri alıp gönderebilmesini ve bizim de bu eşyaları uzaktan yönetebilmemizi sağlıyor. Yani “bağlantılı yaşam” dediğimiz bir teknoloji nesnelerin interneti. Beyaz eşyalardan aydınlatmalara, prizlerden ev güvenlik aksesuarlarına kadar hayatın her alanında kullanılan cihazlar, nesnelerin interneti ile akıllanıyor. Birbirleriyle “konuşan” yeni nesil akıllı ev eşyaları ve onları daha akıllı hale getirecek aksesuarlar ile evde teknolojiyi en üst noktaya taşımak mümkün.


Akıllı beyaz eşyalar

Akıllı beyaz eşyalar

Çamaşır yıkamak için nelere ihtiyacımız var; çamaşır makinesi, su, elektrik ve deterjan. Peki ya internet? Evet, yeni nesil akıllı çamaşır makinelerini çalıştırabilmek için artık internet bağlantısına da ihtiyacımız var. Akıllı çamaşır makineleri Wi-Fi bağlantısı sayesinde siz nerede olursanız olun akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu sayede çamaşır makinenizin ne zaman çalışıp ne zaman duracağına siz karar verebiliyorsunuz.


aile ve teknoloji

Yeni nesil buzdolapları akıllı evlerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Buzdolabı kapağında yer alan dev dokunmatik ekran üzerinden mutfak alışverişinizi yapmak veya yemek tarifi bulmak mümkün. Bu ekran üzerinde en sevdiğiniz fotoğraflardan oluşan dijital bir pano oluşturabilir; yemek yaparken müziğinizi buzdolabınız üzerinden dinleyebilirsiniz. Alışveriş listelerine veda etmeye de hazırlanın. Eksilen malzemeler için buzdolabınızın otomatik olarak sipariş vermesi veya son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerle ilgili olarak sizi uyarması da artık bir hayal değil.


klima

Sıcak bir yaz günü ofisten eve döndüğünüzde serin bir ortamda dinlenmek gibisi yok. Yeni nesil akıllı klimaları evde olmasanız dahi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Ofisten çıkmadan önce akıllı telefonunuz üzerinden evinizdeki klimaya bağlanabilir, tercih ettiğiniz sıcaklığı seçebilir ve klimanızı çalıştırabilirsiniz. Evden çıktığınızda “klimayı açık mı unuttum?” stresine girmenize de gerek yok. Aynı şekilde klimanıza bağlanabilir ve açık kalan klimayı kapatabilirsiniz.


Kahve içen teknoloji ile ilgili bir kadın

Güne kahve içmeden başlayamayanların da bir hayali gerçek oluyor. Akıllı kahve makinelerine geceden çekirdek ve su eklemeniz yeterli. Sabah siz daha yatağınızdan çıkmadan kahveniz hazır. Artık istediğiniz saatte kahve kokusuyla uyanabilirsiniz. Diğer akıllı ev eşyalarında olduğu gibi kahve makinenize de uzaktan bağlanabilir, arabanızdayken eve varmadan kahvenizi hazırlayabilirsiniz.


ROBOT SÜPÜRGELER

akıllı robot süpürge

Bugünlerde en çok konuşulan akıllı ev aletlerinden bir diğeri de robot süpürgeler. Robot süpürgeler siz evde yokken dahi evinizi temizleyebiliyor. Robot süpürgenizin evinizi temizleyeceği saat aralığını ve hangi odaların süpürüleceğini akıllı telefonunuz üzerinden belirleyebilirsiniz. Özellikle evinde evcil hayvanı bulunanlar için sevindirici haberimiz var; üzerinde dahili kamerası bulunan modelleri aynı zamanda bir güvenlik kamerası olarak da kullanabilirsiniz.


AKILLI AYDINLATMA

akıllı aydınlatma

Evinizdeki aydınlatmaları yerinizden kalkmadan kontrol etme fikri kulağa nasıl geliyor? Peki ya hava durumuna ve modunuza göre ortam aydınlatmasının renk değiştirmesi? Yeni nesil akıllı aydınlatma aksesuarlarıyla hepsi mümkün. Üstelik tüm bu özellikleri akıllı telefonunuzun lokasyonuyla eşleştirebilirsiniz. Eve girdiğiniz anda aydınlatmalarınız açılabilir veya siz evden ayrıldığınızda aydınlatmalarınız otomatik olarak kapanabilir.


SENSÖRLER

akıllı sensörler

Siz evde yokken evinizde yaşanan kazalardan nasıl haberdar olacaksınız? Yeni nesil sensörler siz evde olmasanız dahi evde oluşabilecek yangın, su basması, gaz kaçağı gibi durumlarda akıllı telefonunuza bildirim gönderebiliyor. Sensörlerin kullanımı kazalarla da sınırlı değil. Evinizdeki hava sıcaklığı ve nem oranını ölçebilen, damacananızdaki su seviyesini ölçerek otomatik olarak su siparişi verebilen veya ortam ışığına göre otomatik olarak perdelerinizi açıp kapatabilen sensörler de mevcut.


GÜVENLİK

güvenlik önlemleri

Akıllı ev teknolojilerinde güvenlik büyük önem taşıyor. Uzaktan kontrol edilebilir sese ve harekete duyarlı güvenlik kameraları artık bir çok evde kendine yer buluyor. Kameralara ek olarak; akıllı kapı kilitleriyle güvenlik en üst seviyeye çıkıyor. Akıllı kapı kilitlerini telefonunuz üzerinden herhangi bir anahtara gerek duymadan açıp kapatmak mümkün. Hatta siz kapıya geldiğinizde kapının otomatik olarak açılmasını veya siz evde ayrılırken kapının otomatik olarak kilitlenmesini de sağlayabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak istediğiniz kişilere, onların da evinizin kapısını anahtarsız olarak açıp, kilitlemesi için yetki verebiliyorsunuz.


SESLE KONTROL

sesle kontrol

Tüm ev aletlerini akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edebileceğiniz gibi sesinizle de kontrol edebilirsiniz. Apple Siri, Google Assistant ve Amazon Alexa evinizi sesle kontrol edebileceğiniz dijital asistanların başında geliyor. Bu asistanlar tekli görevlerin yanı sıra önceden belirleyeceğiniz çoklu görevleri de tek bir komutla yerine getirebiliyor. Örneğin sabah uyandığınızda; tek bir sesli komutla evinizdeki perdeleri açabilir, sevdiğiniz müziği başlatabilir ve kahve makinenizi çalıştırabilirsiniz.


Tüm bu cihazlar arasında seçim yaparken; ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz, oluşturacağınız akıllı ev ekosisteminde yer alacak ürünlerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmeniz ve sorunsuz bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Şimdi siz de telefonunuz, tabletiniz ve hatta sesinizle kontrol edebileceğiniz cihazlarla evinizi daha akıllı hale getirebilirsiniz.


HIZLI BAĞLANTILAR