TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN İCATLAR

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN İCATLAR

ÖNCÜ KEŞİFLERDEN BÜYÜK BİLİMSEL GELİŞMELERE, İNSANLIK TARİHİNE YÖN VEREN İCATLARI SİZİN İÇİN BİR ARAYA GETİRDİK.

İster insanın ateşi ilk kez kullanması olsun, ister uzay aracının doğuşu; icatlar insanlığın başarısının arkasındaki majör katalizörler olmuştur. Bu kırılmaların bazıları ani değişimleri beraberinde getirirken bazıları da zaman içinde yolunu bulmuştur.

Matbaa

Matbaa

Mark Twain’in de dediği gibi, “Dünya bugün, iyisiyle kötüsüyle, olduğu halini Gutenberg’e borçlu.” Zira yazılı metinlerin çoğaltılması işlemi Rönesans’a kadar elle yürütülürken; 1440 civarında Mainz, Almanya’da Johannes Gutenberg tarafından matbaa icat edildi.
Pusula

Pusula

Eski Çin’de Qin hanedanlıklarındaki büyücülerin kullandıkları mıknatısların belli bir düzlemde bir yönü gösterdiği anlaşıldıktan sonra geliştirilmeye başlanan pusula, 11. yüzyılda -bugün halen kullanılan- manyetize edilmiş bir iğnenin yuvarlak bir panele konması ile son şeklini aldı.
Elektrik

Elektrik

M.Ö. 600 senelerinde eski Yunanlıların kehribarı kürklere sürterek statik elektriği keşfettikleri bilinse de kullandığımız elektriğin hayatımıza girmesi Thomas Edison sayesinde oldu. Yine Edison’un 1879’da uzun ömürlü ampulün, güç kaynağı ve kablo sistemi olarak, patentini aldığı da biliniyor.
Transistör

Transistör

Her ne kadar küçümsense de neredeyse tüm modern elektrikli cihazların çalışmasını sağlayan transistörün keşfi es geçilmemeli. İlk kez 1947’de Bell Laboratories tarafından geliştirilen teknoloji, çağımız için vazgeçilmez bir unsur.
Büyüteç

Büyüteç

1650 senesinde gözlük imalatçısı Zaccharis Jahnssen’in bir tüpün içine dizdiği lensler sayesinde keşfettiği mikroskop ve bu buluşu takiben 1700’lü yılların başında Anton van Leeuwenhoek’in icat ettiği 270 kat büyüten mikroskop, hücre gibi küçük partiküllerin yanı sıra uzay gibi sonsuz bir yapının da incelenmesine olanak sağladı.
Penisilin

Penisilin

Medikal alanda devrim niteliğindeki buluşun arkasındaki isim, kazara da olsa keşfettiği penisilin sayesinde zararlı bakterilerin üremesini ve insanların hayatını kaybetmesini önleyen İskoçyalı bilim insanı Alexander Fleming.
Buhar Makinesi

Buhar Makinesi

Otomobiller, uçaklar, fabrikalar, trenler, uzay mekikleri… Bu ulaşım araçlarının hiçbiri buhar makinesi keşfedilmeseydi hayata geçemezdi. Keşfedenin tam olarak kim olduğu bilinmese de buluşun patentini alan kişi Thomas Newcomen.
Çivi

Çivi

İnsanlığın metale şekil vermesi ile ortaya çıkan çivi, yazının icadına da önayak olması sebebiyle 2000 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Vidanın ise M.Ö. 3. yüzyılda Archimede tarafından bulunduğu sanılıyor.
Tekerlek

Tekerlek

Ağaç kütüklerinin yuvarlanması sırasında doğan bir fikirle icat edildiğine inanılan tekerleğin geçmişi de M.Ö. 3500 yılına kadar dayanıyor. O dönemde göç etmeyi kolaylaştıran bir icat olan tekerlek, bugün geldiği şekli ile kol saatlerinde dahi yer alıyor.
Sabun

Sabun

Toplumları geliştirmenin bir diğer yolu da hijyenden geçiyor. İlk iç mekan tuvaleti M.Ö. 3000’lerde kuzey İskoçya’da Skara Brae tarafından geliştirilirken, aynı dönemde Mezopotamya’da odun külü ve hayvansal yağ kullanılarak ilk temizlik sabunları icat ediliyor.

HIZLI BAĞLANTILAR