JAGUAR  VE GOOGLE, DUBLIN’DEKİ HAVA KALİTESİNİ ÖLÇMEK ÜZERE TAMAMEN ELEKTRİKLİ I-PACE’İ KULLANIYOR

JAGUAR VE GOOGLE, DUBLIN’DEKİ HAVA KALİTESİNİ ÖLÇMEK ÜZERE TAMAMEN ELEKTRİKLİ I-PACE’İ KULLANIYOR

Jaguar, Google ile kurduğu ortaklık kapsamında tamamen elektrikli modeli Jaguar I-PACE’e hava kalitesi ölçüm sensörleri ve Street View haritalama teknolojisini entegre etmiş bulunuyor.


Google Street View ile kullanılan tamamen elektrikli ilk araç olma unvanına kavuşan I-PACE, Dublin şehrini sokak sokak gezerek nitrojendioksit (NO2) ve karbondioksit (CO2) emisyonlarının yanı sıra havadaki ince partikülleri (PM2.5) ölçecek. Araç aynı zamanda Google Haritalar uygulamasının güncellenmesine de yardımcı olacak.


Sıfır egzoz emisyonu ile sürüş imkanı sunan Jaguar I-PACE, Aclima tarafından geliştirilen özel mobil hava sensörleri ile donatıldı ve veri toplamak üzere Dublin şehrinin sokaklarındaki yerini aldı. Google’ın bilimsel araştırma ortakları tarafından analiz edilecek olan veriler, sokak bazında hava kirliliği haritalarının geliştirilmesinde kullanılacak.


Google Street View

Google Street View teknolojisini araca entegre etmek için titiz bir çalışma yürüten Jaguar mühendisleri, Street View kamerası için yeni tavan montaj noktaları ve kabloların döşenmesine olanak tanıyan yeni bir arka camın yanı sıra iç tasarımda Google Street View kontrollerinin yerleştirildiği özel tasarım bir düğme grubu geliştirdi. Hava kalitesinin bir öncelik olarak öne çıktığı Jaguar I-PACE modelinde, yolcuların rahatlığı ve sağlığı için kabin içinde hava iyonizasyon teknolojisi ve PM2.5 sınıfı filtreler kullanılıyor.


Ortak girişim, Jaguar’ın geleceğe yönelik stratejisini tanımladığı bir dönemde gerçekleşmesi sebebiyle de ayrı bir öneme sahip. Bu strateji kapsamında 2039 yılına kadar tamamen karbonsuz bir şirket kimliğine kavuşmayı hedefleyen marka, sürdürülebilirlikle desteklenen yeniden biçimlendirilmiş modern lüks kavramını benzersiz müşteri deneyimleri ve pozitif sosyal etki ile birleştirmeyi planlıyor.


Jaguar, bu vizyonunu hayata geçirirken sürdürülebilirliği desteklemek ve emisyon miktarlarını aşağı çekmek üzere sektör liderleriyle iş birlikleri yaparak yeni nesil teknoloji, veri ve yazılım geliştirme konusundaki en iyi uygulamaları paylaşmayı hedefliyor.


Google Street View

Jaguar İş Geliştirme biriminde Proje Yöneticisi olarak görev alan Elena Allen, konuyla ilgili olarak şu yorumlarda bulunuyor: “Google Street View teknolojisini tamamen elektrikli Jaguar I-PACE’e entegre etmek, hava kalitesini ölçmenin mükemmel bir çözümü. 2039 yılına kadar elektrikli sürüşe odaklı karbonsuz sıfır bir kimliğe kavuşma serüvenimize mükemmel bir uyum sağlayan bu projeyi desteklemekten gurur duyuyoruz. Bu tarz ortaklıklar, sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmamızda ve toplum üzerinde pozitif bir etki yaratmamızda bize yardımcı oluyor.”


Environmental Insights Explorer adlı hava kalitesi ölçüm programında Dublin Belediye Meclisi ile ortaklık kuran Google, şehirlerin iklim ve sağlık konusunda harekete geçmeleri için yerel hava kalitesi analizlerini haritalıyor.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

JAGUAR RACING TAKIMI FORMULA E YENİ SEZON ÖNCESİ TEST SÜRÜŞLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

JAGUAR RACING TAKIMI FORMULA E YENİ SEZON ÖNCESİ TEST SÜRÜŞLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

Jaguar TCS Racing, İspanya’nın Valencia kentindeki Ricardo Tormo pistinde düzenlenen ABB FIA Formula E resmi testleri sırasında 400’den fazla tur attı.
JAGUAR'IN BLOKCHAIN TEKNOLOJİSİ PROJESİ

JAGUAR'IN BLOKCHAIN TEKNOLOJİSİ PROJESİ

Jaguar, dünyada blokchain teknolojisi kullanılan ilk dijital deri tedarik zincirinin denemelerine başlıyor.
TAMAMEN ELEKTRİKLİ JAGUAR I-PACE’TEN EVERESTING MEYDAN OKUMASI

TAMAMEN ELEKTRİKLİ JAGUAR I-PACE’TEN EVERESTING MEYDAN OKUMASI

Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE, tek şarjda Everest Dağı’nın yüksekliği kadar, yani 8.848 metre tırmanmayı başararak “Everesting” meydan okumasını tamamladı.