DENİZ TUTKUNLARI İÇİN YELKENLİ ROTALARI

Gün batımında derin masmavi sular, hafif bir esinti… Deniz tutkunları için yelkenli ile açılmak, tüm koyları gezmek ve hatta yelkenli ile bir dünya turu yapmak en büyük arzudur. Yelkenli ile seyahat etmek için öncelikle temel denizcilik ve yelkenli bilgisine sahip olmak gerekiyor.
DENİZ TUTKUNLARI İÇİN YELKENLİ ROTALARI

Rüzgarı anlayabilmek, doğa ile savaşmak yerine ona uyum sağlamak için ilk olarak temel yelkenli eğitimi alıp, üzerine en az bir kaç kısa seyirde pratik yapmak önemli. Dünyadan ve Türkiye’den cennet koylarını keşfetmeye hazır mısınız?Türkiye’nin İncisi Muğla – Göcek


Türkiye’nin İncisi Muğla – Göcek

Ege Bölgesi ve bir kısmı Akdeniz Bölgesi’ne uzanan Muğla’nın koyları, yelken sporu için en elverişli bölgelerden biridir. Tertemiz suları sayesinde dikkat çeken bölge, yelkenciliğin yanı sıra diğer su sporları için de son derece uygundur. Örneğin Bodrum’da esen rüzgârlar, yelken sporunu kolaylaştıran faktörler arasında yer alır. Özellikle Bitez ve Güllük tarafına giderseniz, dalgasız bir denizde ve uygun bir rüzgâr eşliğinde yelken açabilirsiniz. Yine Muğla’ya bağlı olan ve dantel gibi işlenmiş koyları, aradaki onlarca adacık, etrafı saran çam ormanıyla körfezden çok bir iç deniz olan Göcek, eşi benzeri olmayan bir mavi yolculuk destinasyonu. Rotanızı Göcek’e çevirdiğiniz an doğu kıyısında sırasıyla Atbükü, Boynuzbükü, Killebükü, Taşyaka, Sıralıbük, Sarsala, Manastır Koyu, Hamam Koyu, Göbün yer alır. Beldenin en önemli özelliği son derece korunaklı ve geniş bir körfez içerisinde yer alan ada ve koyları bünyesinde barındırmasıdır. Körfezin içinde ayrıca Göcek, Yassıcalar, Tersane ve Domuz adaları serpilmiştir. Denizin, mavinin, deniz canlılarının keyfini çıkarmak isteyenler için en güzel mavi rotalar bu bölgede bulunur. Bunlardan biri olan Kleopatra Hamam Koyu, Antik Likya Dönemi’nde inşa edilmiş ve hamam kalıntılarının bulunduğu, Göcek koyları arasında günübirlik tekne turlarının ve mavi tur yatlarının en sık durduğu yerdir. Sadece tekneler ile ulaşılan koyun karaya yakın kısımları oldukça derindir.Yunan Adaları


Yunan Adaları

Yelkenli ile mavi yolculuk denilince aklımıza ilk gelen Yunan Adaları oluyor. Saronik Körfezi ve Ege Denizi'ni çevreleyen harika koyları, geleneksel köyleri yelkenli turu ile keşfedebilirsiniz. Atina Marina Zea'dan çıkış yapabileceğiniz özel rota ile Poros, Hydra, Kithnos ve Kea adalarını gezip, klasik mitolojide deniz tanrısı Poseidon'un eski bir Yunan tapınağının kalıntılarının bulunduğu Sounion Koyu'nu görebilirsiniz. Son zamanlarda ülkemizde pek çok gezginin seyahat planlarının en tepesinde, güzellikleri ile ünlü Yunan Adaları yer alıyor. Bodrum veya Marmaris’ten yolcuğa başladığınızda, Rodos ve Girit adaları ile turkuaz denizleri keşfedip, Ege denizindeki pek çok irili ufaklı adada konaklayarak harika bir tatil yaşayabilirsiniz. Biraz daha fazla maceraya hazırsanız Yunanistan’ın batısındaki Yedi Adalar, Corfu veya Lefkada keyifli yelken rotalarıdır. Yunanistan’da bir başka güzel yelken rotası daha az ünlü olan Sporades Adaları. Toplamda 11 adadan oluşan Sporades Adaları, Ege denizinin kuzey batısında Yunanistan yarım adasının doğusunda yer alırlar. Yelkenli ile tatilinize Volos veya Skiathos adaları ile başlarsanız, daha çok adayı gezme şansı elde edebilirsiniz.Hırvatistan – Dalmaçya Kıyıları


Hırvatistan – Dalmaçya Kıyıları

Hırvatistan’ın kayıtlı 1000 adası var. Hırvatistan'ın Dalmaçya Bölgesi'ni Türkiye'nin Ege Bölgesi'ne benzetebiliriz. Turizmin merkezi olan Adriyatik kıyılarında sahil şeridine dizilmiş şehirler, köyler, muhteşem koylar, berrak deniz, yazın canlı, kışın daha ıssız yerleşim bölgeleri var. Hvar ve Dubrovnik oldukça popüler ancak Sipan ve Vis bölgelerinde keşfedilecek daha çok yer var. Teknenizle Hırvatistan sularında biraz daha kuzeye seyredip bu kıyıları keşfetmek oldukça kolay. Kıyılar boyunca Solta, Hvar, Vis ve Brac de dahil olmak üzere Split ve civarındaki keşfetmeyi bekleyen 30 ada ve adacık bulunmaktadır. Dalmaçya kıyıları Doğu ve Batı Avrupa’nın ortasında tarihi, kültürü, sanatı, eşsiz doğası ile deniz keyfine değişik tatlar eklemesini biliyor ve her türlü yelken olanakları, sessiz koyları, hareketli kasabaları, temiz denizi ve rüzgâr alternatifleri ile denizcileri kendisine çekmeye devam ediyor. Hvar Marinası dev mega yatlar, şık restoranlar ve kafeler ile dolu. Burası diğerleri ile kıyaslanınca daha lüks bir ada denilebilir. Meydandaki görkemli St.Stjepan Katedrali girişte sizi selamlıyor. Brac Adası’nda Dalmaçya tanıtım afişlerinde de kullanılan dünyaca ünlü Bol Plajı bulunuyor. Plaj denize dik uzanan bir burun aslında. Burnun hangi tarafından denize gireceğinizi o gün esen rüzgârın yönü tayin ediyor. Bir tarafı dalgalıyken diğer tarafı çarşaf gibi dümdüz olabiliyor. Dalmaçya sahilleri sadece güzellikleri ile deniz turizmi merkezi haline gelmemiş, yatçılara sunduğu hizmetler sayesinde tekneleri kendisine çekmeyi bilmiş. Hırvatistan sahilleri 50 marinaya ev sahipliği yapıyor.İngiliz Virgin Adaları


İngiliz Virgin Adaları

60'tan fazla adadan oluşan İngiliz Virgin Adaları denizden keşif için hazine kutusu gibi. İngiliz Virgin Adaları’nın çoğu, yemyeşil yeşillikler içinde hemen göze çarpan, sönmüş yanardağların dağlık kalıntılarından oluşuyor. Adalarda görkemli kaya oluşumlarını, su mağaralarını ve sayısız mercan kayalıklarını keşfedebilirsiniz. Britanya Virjin Adaları, Karayiplerde bulunan Birleşik Krallık'a bağlı adalar topluluğudur. Her denizci, doğal güzelliğe, yıl boyunca ticaret rüzgarlarına ve dünyaca ünlü plaj barlarına ev sahipliği yapan İngiliz Virgin Adaları’nı duymuştur. Kolay ada şeridi, görüş hattı navigasyonu, korunaklı demirleme yerleri ile Karayip cazibesi ve dokunulmamış doğasıyla kendisine hayran bırakır. Virgin Gorda olarak bilinen Karayip adasında, Hamam olarak bilinen bir mucize vardır. Hamamlar, büyük granit kayalar üzerinde deniz yıkamasıyla doğal olarak oluşan mağara benzeri bir atmosferde büyük berrak su havuzlarıdır. Bu farklı koy, devasa granit kayalar ile dağılmış, şnorkelle dalış ve keşif için mükemmel olan deniz havuzları ve mağaralar yaratmıştır. Kayalar İngiliz Virgin Adaları'nın en çok fotoğraflanan bölgelerinden biri olan kum tabanlı bir mağarayı oluşturmaktadır. Bu güzel kaya-mayınlı koyları korumak için 1990 yılında Hamamlar bir milli park ilan edildi.


Eski bir korsan gemisi olarak kabul edilen Soper’in Deliği limanı ise adanın köprü ile bağlı konut alanları Fransız Cay ve Soper Delik MarinaBatı Hint tarzı binalarda bulunan mağazalar ve restoranlarıyla, demirlemenin hem derin hem de korunaklı olması nedeniyle popüler bir giriş ve feribot terminalidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AVRUPA’NIN EN GÜZİDE VEGAN RESTORANLARI

AVRUPA’NIN EN GÜZİDE VEGAN RESTORANLARI

Kimi veganlar, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri vicdani sebeplerle kullanmayı reddetmektedir. Kimileri de sağlıklı beslenme mottosuyla yola çıkarken, asıl altında “Altrüizm” felsefesini desteklemektedir.
EN POPÜLER SAFARİ ROTALARI

EN POPÜLER SAFARİ ROTALARI

Unutulmaz deneyimlerden biri olan safari, daha çok Afrika’nın el değmemiş bazı bölgelerinde yaban yaşamını gözlemlemek ve avlanmak için yapılan bir gezi türüdür. Safari neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir.
METROPOLLERDEN SIYRILAN ŞEHİRLERİN ÜNVANI: CITTASLOW

METROPOLLERDEN SIYRILAN ŞEHİRLERİN ÜNVANI: CITTASLOW

Metropollerin kalabalık caddelerini, restoranlarını ve sokaklardaki bitmek bilmeyen hızı bilirsiniz. Bu hız; caddelerden ve sokaklardan yayılır, evlerin içine daha sonra da insanın hücrelerine doğru sızar. Hız, kimse fark etmeden o kentin yeni yaşam biçimi olur.