TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL YAMAÇ PARAŞÜTÜ NOKTALARI

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL YAMAÇ PARAŞÜTÜ NOKTALARI

16.08.2018

YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPMAK İÇİN ROTAYI NEREYE ÇEVİRMELİ, SİZİN İÇİN BİR ARAYA GETİRDİK.

Bu haber oggusto.com'dan alınmıştır.


1980’lerin başında birkaç Fransız yenilikçi havacı tarafından keşfedilen yamaç paraşütü, paraşütlerin aerodinamik yapılarının iyileştirilmesi ile yaygın ve cazip bir spora dönüştü. Maksimum 4000-5000 metre yükseklikten kendinizi bırakıp 100-300 kilometre mesafe süzülerek gerçekleştirilen spor için Türkiye’nin dramatik güzellikteki coğrafyası da son derece elverişli, ve kuşkusuz oldukça çekici.

Tatil için gittiğiniz yerde amatör olarak yapabileceğiniz yamaç paraşütü, bir kez eğitmen yardımı ile deneyimledikten sonra, eğitimini alıp profesyonel bir tutkuya dönüştürebileceğiniz bir spor olabilir.

Babadağ, Fethiye, Muğla

Türkiye’nin en popüler yamaç paraşütü noktası, Ölüdeniz’in üzerinde süzülme deneyimini tadabileceğiniz, Babadağ. Amatör ve profesyonel paraşütçüler için oldukça ideal bir uçuş alanı sunan Babadağ, 1965 metre yüksekliği ile ortalama 30 dakikalık bir uçuş sağlıyor. Bölgenin güneyindeki, kuzeyindeki ve tepesindeki 3 farklı kalkış noktasından Belcekız Plajı’na iniş yapılıyor. Babadağ’ın bir diğer avantajı, pilotlara deniz üzerinde daha rahat manevralar yapabilme imkanı vermesi.
Babadağ, Fethiye, Muğla

Asas Dağı, Kaş, Antalya

Kaş tatilinizin bir gününde kuzeye doğru 35 dakikalık bir yol yapın ve ortalama yüksekliği 1000 metre olan Asas Dağı’na çıkın. Daha az yüksek olması sebebiyle yamaç paraşütüne yeni başlayanlar için ideal olan bu noktadan havalanarak yaklaşık 20-25 dakikalık bir uçuş ile Kaş’ı Çukurbağ Yarımadası’na kadar izleyebilirsiniz.
Asas Dağı, Kaş, Antalya

Boztepe, Ordu

Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yerlerden biri olma özelliği taşıyan Boztepe’nin kalkış pisti 475 metrede bulunuyor. Yılın her döneminde tercih edebileceğiniz Boztepe, Karadeniz üzerinde süzülmeyi tercih edenler için iyileştirilmiş yollara ve teleferik gibi ulaşım kolaylıklarına da sahip.
Boztepe, Ordu

Pamukkale, Denizli

Birçok profesyonel yamaç paraşütçüsünün kendini yüksekten bıraktığı ilk yer, adeta bir eğitim bölgesine dönüşen Pamukkale. Hava şartlarının ve rüzgarın her türden eğitime olanak tanımasının avantajını harikulade coğrafyası ile buluşturan bölge, farklı irtifa uçuşlarına da açık.
Pamukkale, Denizli

Ali Dağı, Talas, Kayseri

Mesafe uçuşu arzulayan profesyonellerin tercih ettiği Talas, termik hava hareketlerini çok iyi kontrol edebilenler için ideal bir nokta. Zira doğru ve dikkatli bir hava tahmin analizi yapıldığı takdirde uzun süre havada kalabilmek ve çok uzun mesafeler katedebilmek, Ali Dağı’ndan hareket eden paraşütçüler için oldukça özgürleştirici bir deneyim.
Ali Dağı, Talas, Kayseri

Ormanlı, İstanbul

İstanbul’dan 1,5 saat mesafede, kuzey-güney yönlü esen rüzgarları ve falezli sahil şeridi sayesinde oldukça cazip bir nokta, Ormanlı’nın Rüzgarların falezlere çarpması ile oluşan hava akımını kullanarak gerçekleştirilen soaring teknikli uçuşa imkan tanıması, bu noktayı hafta sonu için alternatif arayanlar için ideal kılabilir.
Ormanlı, İstanbul

HIZLI BAĞLANTILAR