EN KÖKLÜ MICHELIN YILDIZLARI PEŞİNDE FRANSA’DA GASTRONOMİ TURU

EN KÖKLÜ MICHELIN YILDIZLARI PEŞİNDE FRANSA’DA GASTRONOMİ TURU

17.05.2018

YILLARDIR YILDIZLARINI KORUYAN FRANSIZ MUTFAĞININ EN ÖNDE GELEN 9 RESTORANINI DERLEDİK.

Bu haber oggusto.com'dan alınmıştır.

İlk Michelin rehberi 1900 yılında Fransa’da “otomobil” denen yeniliği kullanan 3000 şoföre yardımcı olmak için yayınlanan ve seyahatlerde benzin, konaklama ve karınlarını doyurmaları için ücretsiz dağıtılan kitapçık olmanın artık çok ötesinde önemi bulunuyor. 1926’da verilmeye başlayan ilk restoran yıldızlarından sonra Avrupa dışındaki restoranları da 2006’da bünyesine alan rehberin artık şehirlere özel sayıları kullanılıyor. Dünyada sadece 113 restoranda bulunan 3 yıldızlı restoranlar arasında en uzun süredir statülerini korumuş olanları OGGUSTO için derledik

Auberge De L'ill, Alsace

Üçüncü yıldızına 1967’de kavuşan Auberge De L’ill, ilk yıldızını ise 1952 yılında kazanmış. Açıldığı günden beri Haeberlin ailesinin işlettiği otel ve restoranın buzulları andıran dekorunda farklı menülerden seçim yaptıktan sonra ünlü kaz ciğerinden eve götürmek üzere özel kutusunda satın almak mümkün.
Auberge De L'ill, Alsace

Georges Blanc, Vonnas

1968 yılından beri açık olan Georges Blanc, üçüncü yıldızına 1981 kavuşmuş. Şef George Vonnas’ın restoranlarına ilave yemek kitapları bulunuyor. Şefin imzası sayılan sarı şarap soslu mavi ıstakoz, kurbağa bacağı ve ananas soslu yeşil limonlu tatlısı kaçırılmaması gerekiyor.
Georges Blanc, Vonnas

Paul Bocouse, Lyon

1965 yılından beri yıldızlarını koruyan Paul Bocuse’nin şefi, Fransız gastronomisinin kralı sayılan sayılıyor. Menüsü nadiren değiştiği için Charles de Gaulle’ün yediği yemekleri tatmak mümkün. ‘Şeflerin yemeğe gittiği restoran’ olarak bilenen gastronomi mabedinin Cumhurbaşkanı Valéry Giscard d’Estaing şerefine yaratılan trüf mantarlı çorbasının kasesinde, VGE inisyalleri ile tarih bulunuyor. Ünlü çikolatacı Maurice Bernachon’ın hazırladığı “président” pastası, crème brûlée ve Îles flottantes (yüzen ada) tatlıları arasında seçim yapabilmek hakikaten zor.
Paul Bocouse, Lyon

La Côte Saint-Jacques, Joigny

Paris’ten 90 dakika mesafede olan otel ve restoran, şef Jean-Michel Lorain’in anneannesi tarafından 60 yıl önce açılmış. Babası ile beraber 1983 yılında çalışmaya başlayan şefin, üçüncü yıldızı 1986 tarihinde kazılmasında büyük payı olduğu söyleniyor. On beş yıldır mutfağı tek başına yöneten torun Lorain, “tarladan” sofraya prensibine göre olabilecek en taze malzemeleri kullanıyor. Ayrıca götürülmek üzere kaz ciğeri, tatlılar, reçeller ve nougat’lar da mevcut.
La Côte Saint-Jacques, Joigny

La Maison Troisgros, Roanne

Fransız gastronomisinin şöhretinin yayılmasında büyük payı olan La Maison Troisgros, 1930 yılından beri açık. Jean ve Pierre Troisgros kardeşlerin yönetimindeki restoran, ilk yıldızını 1955 aldıktan sonra 1968’den beri üç yıldızı koruyor. Farklı menüler arasında yıldız yemekleri olan “Premiére” seçeneği, şeflerin tüm hünerlerini sergiledikleri lezzetler olarak önce çıkıyor.
La Maison Troisgros, Roanne

Les Prés d’Eugénie, Eugénie-Les-Bains

1977 yılından beri üç yıldızını koruyan ve hafif Fransız mutfağının mucidi olarak anılan şef Michel Guérard’in restoranı şifalı sular şehrinde, Relais & Chateaux listesinde yer alan olan otelde yer alıyor. Farklı tadım menüleri arasında seçim yapmanın çok zor olduğu restoranda, yemek dersleri de alınabiliyor. Müthiş lezzetlerin arasında seçim yapmanın zor olduğu restoranın pembe küreden oluşan “Miss Dior” tatlısı, sürprizlerle dolu.

Maison Lameloise, Chagny

Maison Lameloise’ı 1921’de açıldığı günden beri işleten Lameloise ailesi, üçüncü yıldızlarına 1979 yılında kavuşmuş. Kısa bir süre tenzili rütbe yaşamalarına rağmen kısa sürede prestijini geri kazanarak şef Eric Pras ile Brotagne bölgesinin mutfağının en güzel örneklerini sunmaya devam ediyor. Oteli de bulunan işletmenin mutlaka tadılması gereken yemekleri arasında elma soslu, havyarlı yerel ıstakozu sayılıyor.
Maison Lameloise, Chagny

L'Ambroise, Paris

1988’de aldığı yıldızları koruyan restoranın adı, yemek tanrısı Ambrosia’dan ilham alınarak seçilmiş. Açıldığı günden beri Şef Bernard ve Mathieu Pacaud yönetiminde devam ediyor ve tadım menüsü bulunmuyor. Tadılması gereken tabaklar arasında altın havyarlı, kuşkonmaz soslu yumurta ve pembe küre sayılan L’Ambroise için Michelin rehberinde, “Lezzet patlamaları, bilimsel yaklaşım, mükemmel uygulama,” yazıyor.
L'Ambroise, Paris

Louis XV, Monaco

1987 yılında Hotel de Paris’te açılan restorana Prens 3. Rainier tarafından transfer edilen Alain Ducasse’a, dört yıl içinde üç yıldız Michelin kazanmasını rica etmiş. 1990’da Monte Carlo’da tüm yıldızları alan restoranın menüsü olduğu kadar dekoru da nefes kesici. Şef Ducasse’ın enfes tabaları arasında seçim yapmak ne kadar zorsa, restoranda yer bulmakta o kadar zor.
Louis XV, Monaco

HIZLI BAĞLANTILAR