KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ

KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ

02.05.2019

KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ

Modanın Einstein’ı olarak bilinen, 1983 yılında Chanel’in baş tasarımcısı & kreatif direktörü olarak kariyerinde devleşen ve kısa bir süre önce aramızdan ayrılan Alman tasarımcı Karl Lagerfeld’in stilindeki ikonikleşen detayları, ismiyle beraber hatırlanan tasarımları ve markaları sizler için derledik.

KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ

Dünyaca ünlü birçok markanın en çok ses getiren tasarımlarına imza atan Lagerfeld, sektördeki diğer meslektaşlarının da hayalini kurduğu “Marka yaratma” isteğini, 1984 yılında kendi adını verdiği Karl Lagerfeld (KL) ile gerçekleştirdi. Ayrıca Lagerfeld beraber çalıştığı markaların sadece tasarımlarını yapmakla kalmayarak reklam kampanyalarında fotoğrafçılık ve video yönetmenliklerini de üstlendi.
KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ 2

Başarının sırrı sorulduğunda; “Günümüzün en büyük hastalıklarından biri, geçmişe bakmaktır. Hayır unut gitsin. Moda şimdi ve yarındır. Geçmiş kimin umrunda?” yanıtını veren modacı, hayata geçirdiği işlerinde de bu mottosunu her zaman ön planda tutarak ve hep bir adım önde giderek moda sektörünün örnek aldığı duayenlerden oldu.
KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ 3

2017 yılındaki Chanel İlkbahar/Yaz defilesinin bitişini Lily Rose Depp’in taşıdığı pembe fırfırlı elbise ile yapan Lagerfeld, Coco Chanel mirasını başka bir boyuta taşımaktan ve ileriye götürmekten hiç çekinmedi. Siyah ağırlıklı düz kesim tasarımları ile çıkış yapan moda evine rengarenk kumaşları ve kabarık kesimleri ekleyen tasarımcı cesur tarzını hem kendi stilinde hem de eskizlerinde göstermekten vazgeçmedi.
KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ 4

İkonik görüntüsünde zaman zaman değişikliklere giden modacı, bembeyaz at kuyruğunu farklı sakal stilleri ile kombinliyordu. Lagerfeld, ya tamamen sakalsız ya da son derece bakımlı ve orta uzunlukta bıraktığı yoğun sakal stiliyle de tarzına farklı yaklaşımları eklemekten çekinmeyerek, moda severlere ilham kaynağı olmayı her seferinde başardı.
KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ 5

1967’de ise maskülen ve feminen giyimin sentezinden oluşan “Dandy Look” tarzıyla ikonik stilini oluşturan Lagerfeld, dar pantolon, ceket, dik yakalı gömlek, at kuyruğu, güneş gözlüğü, eldiven, yüzük gibi parçalarla şekillendirdiği tarzını, siyah ve beyazın hakimiyetine bıraktı.
KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ 6

Henüz 20 yaşındayken girdiği bir palto tasarım yarışmasında kazandığı birincilik ile yeteneğini kanıtlayan ünlü tasarımcı, kendi stilinde tercih ettiği tarzın 18.yüzyıl ile “Art Deco” karışımı olduğunu dile getirmişti. O yıllardan sonra da, kendisiyle ayrılmaz bir bütün olan at kuyruğu, beyaz pudra ve koyu renk güneş gözlükleri ile sadece kendine has olan bir stil geliştirdi.
KARL LAGERFELD VE İKONİK STİLİ 7

Çalıştığı ve yeteneğiyle fark yarattığı bir diğer marka olan Fendi’nin, “Baguette” stili çantasının eski tasarımı üstüne kendi yorumunu ekleyen Lagerfeld, bu çantayı günümüzde kült haline getiren isim olarak anılıyor.

HIZLI BAĞLANTILAR