DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN! SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HAKKINDA HER ŞEY

DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN! SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HAKKINDA HER ŞEY

Sürdürülebilirlik Nedir?


Dünyamız için herkesin görevi olan doğal kaynakları doğru bir şekilde yönetmek son yıllarda çok daha elzem bir durum oluşturmaktadır. İnsan doğası gereği yaşamının devamlılığı için birçok gereksinimlere sahiptir. Günümüzde artan çevresel sorunlar, doğal kaynakların tükenebilecek noktada olması ‘sürdürülebilirlik’ kavramının önemini göstermektedir.


Sürdürülebilirlik Nedir?<br>

Ekonomik büyüme sürdürülebilir bir yaşam için çok önemlidir. Birçok farklı tanıma sahip olan bu kavramı en temel anlamıyla anlatacak olursak; sürdürülebilirlik, ihtiyaçlarımızı karşılarken gelecek kuşakların da ihtiyaçlarına sahip çıkmaktır. Sürdürülebilirliğin tam kelime anlamı ise, “doğal kaynakların sınırının tükenmesini önleyerek ekolojik dengenin korunması” şeklindedir.


Sürdürülebilirlik Nedir?<br>

Sürdürülebilirlik Tarihi


Sürdürülebilirliğin hayatımıza girmesi 19. yüzyıl sonlarına doğru olmuştur. Sanayi devrimi ile beraber artan nüfus var olan kaynakları sınırsızmış gibi hızlı bir şekilde tükenmeye başlamıştır.


Sürdürülebilirlik Tarihi

Sürdürülebilirlik kavramının önemi 1972’de Stockholm’ de gerçekleştirilen Dünya Çevre Konferansı Raporuyla gündeme gelmiştir. Sürdürülebilirliği ekonomik, sosyal ve çevresel olacak şekilde ele alabiliriz. 1992 yılında Brezilya’da yapılan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’ nda ‘’Sürdürülebilir Kalkınma Üçgeni’’ ilk defa konuşulmuş sembolün önemi vurgulanmıştır.


Üçgendeki boyutların anlamları.


Üçgendeki boyutların anlamları.

Sosyal Boyut: Halkın kendi kaynaklarını koruyabilmesi, geliştirebilmesi ve bir sonraki dönemde oluşan sorunları önlemek için çabalaması olarak adlandırılabilir.


Ekonomik Boyut: Gezegenimizdeki hiçbir kaynak sınırsız olmamaktadır. Bu nedenle elimizdeki kaynaklar, toplumun yaşam kalitesini artıracak şekilde ele alınmalı; insan ihtiyaçlarına cevap verebilmeli, eşitsizliğin kaldırılmasını sağlamalıdır.


Çevresel Boyut: Ekolojik dengelerin korunması ile gerçekleşir. Ekosistemlerin yeniden kendini oluşturmasını ifade eden ve biyoçeşitliliği azaltmayan durumlardır.


Bu tanımlar ile birlikte “sürdürülebilir tarım” ve “sürdürülebilir gıda” şeklinde önemli başlıklar da ortaya çıkmaktadır.


Sürdürülebilir tarım; tarım işlemlerinin devam etmesini sağlayacak toplumsal faaliyetleri karşılayabilmeli aynı zamanda da doğal yaşama zarar vermeden tarımsal sistemin devamlılığını sağlamalıdır.


Sürdürülebilir tarım

Sürdürülebilir gıda; kendi beslenme ihtiyacımızı güvenli ve sağlıklı bir şekilde karşılarken gelecek nesillerin de sahip olması gerektiğini unutmamalı ve devamlılık sağlanmalıdır.


Sürdürülebilir gıda

Gıdanın tüketiminin ve üretiminin sürdürülebilir olması; dağıtımın geliştirilmesi, israfların önlenmesi, satın alım ve tüketim hesabının düzenlenmesi gerekmektedir.


Yaşam faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için birçok şeye ihtiyaç duymaktayız. Bu ihtiyaçları doğanın bize sağladığı kaynaklardan elde etmekteyiz. Son zamanlarda daha da önemli hale gelen sürdürülebilir yaşam konusu bizleri kaynakları nasıl yönettiğimiz konusuna yönlendirmektedir.


Dünyamızda olan kuraklık, doğal afetler, gıda kıtlığı, enerji sorunları aslında sürdürülebilirlik konusunun neden önemli olduğunu açıklamaktadır. Bizlerden sonra ise dünyaya gelecek her canlı için unutmamalıyız ki bu kaynaklar herkesin hakkıdır ve kimsenin bundan mahrum kalmasına neden olmamalıyız.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DESTINATION ZERO

Destination Zero

Destination Zero’ya doğru çıktığımız yolculukta Sıfır Emisyon, Sıfır Kaza ve Sıfır Trafik Yoğunluğu yaşanan bir dünya hayal ediyoruz. Hedefimiz sürekli yenilikle toplumumuzu daha güvenli ve daha sağlıklı, çevremizi ise daha temiz hale getirmek. Ürün ve hizmetlerimizi hızla değişen dünyaya uyarlamayı amaçlıyoruz.
JAGUAR X BARACUTA İŞ BİRLİĞİ

JAGUAR X BARACUTA İŞ BİRLİĞİ

İkon haline gelmiş iki İngiliz markası, geleceğin klasiklerini tanımlamak üzere Avrupa genelinde moda, sanat ve mimari dünyalarında bir kültür keşfine çıkıyor.
BORUSAN MÜZİK EVİ SEZONA MERHABA DİYOR

BORUSAN MÜZİK EVİ SEZONA MERHABA DİYOR

Borusan Müzik Evi uzun bir aradan sonra yeniden izleyicileriyle buluşuyor. Yeni sezonun ilk dönem programında Kasım’da beş ve Aralık’ta üç konser sizleri bekliyor.