ÇAĞDAŞ SANAT TUTKUNLARINA: TANIMANIZ GEREKEN TÜRK RESSAMLAR

ÇAĞDAŞ SANAT TUTKUNLARINA: TANIMANIZ GEREKEN TÜRK RESSAMLAR

13.03.2019

ÇAĞDAŞ SANAT TUTKUNLARINA: TANIMANIZ GEREKEN TÜRK RESSAMLAR

En temel sanat dalı olan resim, binlerce yıllık geçmişe sahip olsa bile her dönem kendi ustalarını yaratmaya, yenilenmeye ve büyülemeye devam ediyor. Bu yazımızda, Türk çağdaş sanatına damga vurmuş, mutlaka tanımanız gereken Türk ressamlar arasından bir seçkiye yer verdik.


Batılı anlamda resim sanatını bugünkü Türkiye sınırlarında yaygınlaştıran ilk gelişme 1793’te, bugün İstanbul Teknik Üniversitesi olarak bildiğimiz kurumun köklerinden olan Mühendishane-i Berr-i Hümâyun’da verilen ilk resim dersine dayanıyor. Çoğunlukla Hıristiyan ve Levanten kökenli sanatçıların İstanbul’da geliştirdiği Osmanlı resim sanatının önemli isimleri arasında Osman Hamdi Bey ve Şeker Ahmet Paşa’yı saymak mümkün. Cumhuriyet döneminde ise birçoğu yurt dışındaki Paris vb. kentlerde sanat eğitimi alan sanatçılar sayesinde gelişmiş: Türk modern resim sanatı denince akla gelen ilk isimler Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejat Devrim, Mübin Orhon ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi ressamlar…

ÇAĞDAŞ SANAT TUTKUNLARINA: TANIMANIZ GEREKEN TÜRK RESSAMLAR

Resim, çağdaş sanatın bir parçası olmayı hiçbir zaman bırakmıyor; günümüzde eserlerini ilgiyle takip ettiğimiz Türkiye çağdaş sanatçıları arasında ressamlar da daima yerini koruyor. Gelin, Türkiye’de modern resim sanatının yakın dönemine damgasını vurmuş, mutlaka bilmeniz gereken 5 ressamı birlikte tanıyalım:


Burhan Doğançay

Burhan Doğançay

Kent duvarlarıyla özdeşleşmiş ressam Burhan Doğançay, 1929, İstanbul doğumlu. Resme olan ilgisi, kendisi de bir ressam olan babası Adil Doğançay sayesinde başlamış. Paris’te hukuk ve iktisat okurken bir yandan da Paris’teki sanat akademisinde eğitim almış. 60’lı yıllardan itibaren New York, İstanbul ve atölyesinin bulunduğu Turgutreis arasında gidip gelen Burhan Doğançay, kent duvarlarından ve kaligrafiden ilham alarak kolajlar, panolar, fümajlar üretmiş, duvar yazılarını, duvarlara yapıştırılmış afişleri, kaligrafik figürleri eserlerine yansıtmış.


2009’da sanatçının 1987’deki ilk İstanbul Bienali için ürettiği “Mavi Senfoni” adlı tablosu bir müzayedede 1.7 milyon dolara satılarak Türkiye sanat piyasasında bir rekor kırmıştı. 2014’te, İstanbul Modern’in Çok Sesli sergisi vesilesiyle müze tarafından Kamran İnce’ye verilen bir sipariş ile, bu eserden ilham alarak bestelenmiş bir müzik de bulunuyor. Burhan Doğançay, 2013 yılında hayatını kaybetti fakat eserleri, çağdaş sanata ilham vermeye devam ediyor. Sanatçının (ve babasının) birçok eserini, 2004’te açılan, Beyoğlu’ndaki Doğançay Müzesi’nde görebilirsiniz. Aynı zamanda bazı önemli eserlerine New York’ta MoMA, Guggenheim Müzesi ve Metropolitan Müzesi ile Londra’da Tate Modern, British Museum ve V&A Müzesi’nin de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü müzelerde rastlayabilirsiniz.


Doğançay Müzesi Adres: Balo Sok. No:42 Beyoğlu / İstanbul | Websitesi


Erol Akyavaş

Erol Akyavaş

1932’de Ankara’da doğan Erol Akyavaş, sanat pratiğini İstanbul, Floransa ve Paris’teki çeşitli atölyelerde ve programlarda geliştirmiş, ardından Chicago’daki Illinois Institute of Technology’de mimarlık eğitimi almış önemli bir mimar ve ressam. Resimlerinin yanında kolaj, baskı, litografi ve yerleştirmeleri de bulunan Erol Akyavaş’ın ilk dönem eserlerinde mimarlık eğitiminin etkilerini görmek mümkün: Mimari mekanların tasvir edildiği, derinlik kavramının öne çıktığı resimler… İleriki dönemlerinde daha kavramsal çalışmalara yönelen sanatçı, özellikle geleneksel hat sanatına ve minyatürlere ilgi duymaya ve bu alanlardan çeşitli alıntılara kompozisyonlarında yer vermeye başlamış. Akyavaş’ın özellikle tasavvuf felsefesine duyduğu ilginin izleri ileri dönem serilerinde görülebiliyor. Erol Akyavaş’ın önemli eserleri arasında 2004’te Dışişleri Bakanlığı tarafından kitaplaştırılan 8 litografi baskıdan oluşan 1987 tarihli Miraçname serisi ve MoMA’nın koleksiyonunda bulunan Padişahların İhtişamı’nı sayabiliriz. (Mimari eserleri arasında ise Kapadokya’daki ilginç mimari eserlerden Kaya Otel yer alıyor.) 1999’da hayatını kaybeden Erol Akyavaş’ın eserlerini Türkiye’de İstanbul ve Ankara, dünyada ise New York, Londra, Berlin ve Stuttgart gibi kentlerdeki önemli müzelerde görebilirsiniz.


Devrim Erbil

Devrim Erbil

Devrim Erbil’i, tuvale boyayla nakış işlenmiş gibi yansıtılmış, eski dönem gravürleri andıran İstanbul manzaralarıyla tanıyoruz. 1937’de Uşak’ta dünyaya gelen ve Balıkesir’de büyüyen Devrim Erbil, galeride Halil Dikmen, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu ile çalıştığı İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi mezunu. İspanya hükümeti bursundan yararlanarak Madrid’de çalışmalar yapan, 1966’da Tahran Bienali’nde Saray Krallık Birincilik Ödülü’nü kazanan sanatçı, bir yandan da akademideki çalışmalarına devam etti. Bugün halen öğretim üyeliği görevini üstlenen ve profesör ünvanı bulunan Devrim Erbil, farklı dönemlerde İstanbul Resim Heykel Müzesi müdürlüğü, Mimar Sinan ve Yıldız Güzel Sanatlar Üniversiteleri’nde bölüm başkanlığı ve dekan yardımcılığı gibi görevler üstlendi ve 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını kazandı. İstanbul ve Anadolu manzaralarında hep grafik ve baskı anlayışlarını yansıtan, geleneksel minyatür sanatından esinlenen Erbil’in eserlerindeki İstanbul, tıpkı şehrin gerçeğindeki gibi kaos ve güzelliği iç içe barındırıyor. Devrim Erbil’in adını taşıyan kişisel müzesi 2004’ten beri Balıkesir’de ziyaretçilerini kabul ederken, sanatçının eserleri, İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir’deki müzelerin dışında Romanya, Sırbistan, Mısır ve ABD’deki özel koleksiyonlarda yer alıyor.


Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi Adres: Akıncılar Mah. Gazi Blv. 10020 Balıkesir Merkez / Balıkesir| Websitesi | Instagram


Mehmet Güleryüz

Mehmet Güleryüz

1938, İstanbul doğumlu Mehmet Güleryüz yalnızca bir ressam değil, bir oyuncu aynı zamanda. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ndeki sanat eğitimine paralel olarak çeşitli stüdyo ve tiyatrolarda oyunculuk eğitimi alan sanatçı, ilk sergisini desen ağırlıklı işleriyle 1963’te açmış. Bir yandan New York, Paris ve Brüksel’in de aralarında bulunduğu kentlerde açtığı sergileri sürdürürken bir yandan da tiyatro ve sinema oyunculuğuna devam eden Mehmet Güleryüz’ü izleyebileceğiniz filmler arasında Kurtuluş (1990) ve Sis ve Gece (2007) de var. Sanatçının imgelerden beslenen ve insan figürleri içeren, çoğunlukla tuval üzerine yağlıboya eserleri İstanbul Modern, Sakıp Sabancı ve Eczacıbaşı gibi koleksiyonların yanı sıra ABD ve Fransa’daki özel koleksiyonlarda da yer alıyor. Sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.


Websitesi | Instagram


Güngör Taner

Güngör Taner

1941’de İstanbul’da doğan Güngör Taner’in resimlerini Burhan Doğançay eserlerinin bir uzantısı olarak görebilirsiniz. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat eğitimini aldıktan sonra Salzburg Akademisi’nde çeşitli programlara katılan Güngör Taner, eserlerinin temelinde “armoniye giden yolda, çeşitli kontrastların belli bir hareket ve ritim içerisinde kullanılması” olduğunu söylüyor. Dinamik figürler, ritim ve hareketlilik çağrıştıran soyut resimler onun sanatının en önemli parçası. Sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.


Websitesi

HIZLI BAĞLANTILAR