DÜNYA ONLARIN DA EVİ!

Soğuk kış günlerinde sokak hayvanları için yapabileceğiniz 5 iyilik
DÜNYA ONLARIN DA EVİ!

Her mevsimin güzelliği başka ama bu güzelliklerinin yanında hayatlarımızı zorlayan süreçleri de var. Özellikle soğuk kış günleri gibi… Kış mevsimi sadece bizler için değil, sokaklarda yaşayan hayvan dostlarımız için de pek kolay geçmiyor. Her gün sokakta birbirinden sevimli küçük dostlarımızla karşılaşıyoruz. Bazen onları besliyoruz, bazen sadece başlarını okşamakla yetiniyoruz. Peki, sokak hayvanları için kış aylarında neler yapabiliriz? Bizler için küçük, onlar için büyük olan 5 iyiliği sizler için derledik.


kedi ve köpek 4

1. En Güzeli: Hayvan Sahiplenmek!


Evinizin kapılarını bir sokak hayvanına açmak, yapılacak en güzel yardımdır. Zamanla can dostunuz haline gelecek olan evinizin yeni üyesi, hayatınızda büyük değişiklikler yaratacaktır.

2. Bir Kap Yemek Ve Bir Kap Su


Kapılarımızın önüne koyacağımız bir kap su ve bir kap yemek her mevsim önemli ama kış aylarında sokaklarda yaşayan hayvanların yemek bulma şansları daha düşük olduğu için bu konu daha da önem taşıyor. Onların hayatlarını kurtarmak için gerekli olan yerlerde yemek ve su vermeyi ihmal etmememiz gerekiyor.

3 . Onlara Küçük Evler Yapabilir Veya Evinizde, İş Yerinizde Misafir Edebilirsiniz


Kötü hava şartlarında korunaklı bir yere her zamankinden daha çok ihtiyaçları var. Havanın en soğuk olduğu günlerde ofisinize ve yaşadığınız apartmanların içine küçük dostlarımızı alarak sıcaklığınızı onlarla paylaşabilirsiniz. Ofislerde dostlarımız için küçük bir yer her zaman bulabilirsiniz. Eğer iş yeriniz müsait değilse, iş yerinizin önüne koyabileceğiniz küçük bir kulübe hazırlayabilirsiniz. Tüm bunlar, dostlarımız için çok güzel bir destek olacaktır.

kedi ve köpek 1

Kedi ve köpek evlerini karton kutulardan da yapabilirsiniz. En basit yöntemlerle kedi ve köpek evi nasıl yapılır inceleyelim:


• Bakkaldan ya da marketten ücretsiz alabileceğiniz karton kutunun alt ve üst kısmını koli bandı ile yapıştırın. Böylece kapalı bir kutu oluşturmuş olacaksınız.
• Ardından kutunun ön kısmında, kedi ve köpeklerin girebilecekleri büyüklükte bir alan işaretleyin ve bu alanı maket bıçağıyla kesin.
• Isı yalıtımı yapmak için kutunun üzerini strafor ile kapladıktan sonra büyük bir poşeti kutunun üzerinden geçirin ve yapıştırın. İşte, onların da evi hazır.


kedi ve köpek 2

4. Arabanızı Çalıştırmadan Önce Kaputa Vurun


Kediler, soğuk havalarda ısınmak için arabaların kaputlarının altınını tercih ediyor. Küçük dostlarımızın zarar görmemesi için yapmanız gereken tek şey, aracınızın kaputuna vurmak.

kedi ve köpek 3

5. Hasta ve Yaralı Hayvanların Tedavisi İçin İlgili Kurumlar İle İletişime Geçebilirsiniz


Nerede ve ne zaman yardıma muhtaç bir canlıyla karşılaşacağımızı bilemeyiz ancak özellikle kış aylarında, zor durumda olan sokak hayvanlarıyla karşılaşma ihtimalimiz çok fazla. Yalnızca sokak hayvanlarının değil, yaban hayvanlarının da yardımına koşmamız gereken anlar olabilir. Can dostlarımızı korumak için onları veterinere götürüp tedavi ettirmek çok önemli. Fakat böyle bir imkânınız yoksa, ilgili kuruluşların ve belediyelerin sokak hayvanları için oluşturmuş oldukları hayvan bakım merkezlerini arayıp, yardım için iletişime geçebilirsiniz. Bu nedenle telefonunuzda her zaman sokak hayvanları ve yaban hayvanları adına çalışmalar yürüten dernek, sivil toplum kuruluşu ve belediyelere ulaşabileceğiniz irtibat numaralarının bulunması, zorlu hava koşullarında bir hayvanın hayatını kurtarmanız için önemlidir.