KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNE BAKIŞ

Pek çok belirsizliği içinde barındıran pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri de kuşkusuz kültür-sanat dünyasıydı.
KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNE BAKIŞ

Sosyal mesafe kuralları gereği insanları kamusal alanlarda bir araya getirmenin zorluğu sektörü derinden sarstı. Tiyatrolardan sinemalara, müzelerden yayınevlerine ve bağımsız sanatçılar ile tasarımcılara, kültür-sanatın üretimine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan pek çok kişi ve kurum faaliyetlerini uzun bir süre ertelemek veya iptal etmek zorunda kaldı. Bu zorlu eşikten sonra ülkemizin birçok yerinde etkinlikler, konserler, festivaller yeniden bizlere merhaba dedi.


Etkinlik Rehberi


Normalleşme ile birlikte faaliyetlerini sürdürebilecekleri yeni koşullar ve düzenlemeler üzerinde çalışan kültür-sanat ekipleri, bu anlamda herkes için uygun koşulları sağlamayı başardılar.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür AŞ ve kültür sanat sektörü iş birliğiyle bu yaz, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda konserlerine başladılar. Ekim ayı boyunca da konserlerine devam edecek olan açık hava etkinlikleri salgın sonrası en çok tercih edilen alanlar oldu. Pandemide müzisyenler için ayrıca belirlenen meydanlarda da konser etkinliği düzenleme imkanı sunan belediyeler, uzun süredir sadece dijital platformlardan duyabildiğimiz, görebildiğimiz müzisyenlerle yeniden bir arada olmamıza imkan tanıdı.


Organizatörler, konser verilecek alanlarda pandemi koşulları gereği sosyal mesafe, HES Kodu sorgulama gibi birçok tedbiri dikkate alarak bizler için en uygun koşulları sağladılar. Açıkhava etkinliklerine ilgili web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.


Yine bir Açıkhava etkinlik mekanı olan Bornova Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu, pandemi koşullarına uyarak kültür sanat etkinlikleri için kapılarını açtı. Ekim ayı boyunca çocuklar için de müzikal etkinlikleri olacak olan tiyatronun biletlerine internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


Etkinlik Rehberi

Bir klasik haline gelen İzmir Cocktail Festival bu sene 23 Ekim’de İzmir Arena'da gerçekleşecek. miksoloji ve gastronominin önemli temsilcilerinden atölyeler, gün boyu sürecek eğlendirici aktiviteler, özgün tasarımcı butikleri, her damak tadına hitap eden sokak lezzetleri ve çok daha fazlası katılımcılarla buluşacak.


Octoberfest’ler ve Halloween


Octoberfest’ler ve Halloween

Dünyanın pek çok ülkesinde kutlanan Octoberfest ve Halloween etkinlikleri ülkemizde de hızla yayılmaya başladı. 13 Ekim Çarşamba günü kapılarını ilk kez açan Dorock XL Rooftop mekan konseptiyle Octoberfest ile misafirlerini karşıladı. Ekim ayı boyunca Octoberfest konseptiyle etkinliklerine devam edecek olan mekan, nefis manzarasıyla da İstanbul Taksim’in şimdiden gözbebeği olmaya aday!


Yine birçok eğlence mekanı Halloween parti için hazırlıklarına başladı. 30-31 Ekim tarihlerinde birçok mekanda sağda solda enteresan kostümleriyle dolaşan insanlar görmeniz mümkün. Bu mekanlardan bir tanesi de İstanbul Beşiktaş’ta bulunan IF Performance Hall. 31 Ekim Halloween gecesinde yerli ve yabancı misafirlerin yoğun katılımları ile gerçekleşecek Halloween etkinliğinde heykeltıraş ve tasarımcılar tarafından hazırlanan “Cehennem Konsepti” sizleri bekliyor olacak.


Tiyatro ve Sinemalar


Tiyatro ve Sinemalar

Yerli ve yabancı filmlerin 7 gün boyunca seyirciyle buluşacağı, 9. Boğaziçi Film Festivali başlıyor! 9. Boğaziçi Film Festivali 23-30 Ekim'de gerçekleştirilecek. Festivalin açılışı Danis Tanovic'in dünya prömiyerini 27. Saraybosna Film Festivali'nde yapan "Not So Friendly Neighbourhood Affair" filmiyle yapılacak. Kapanış filmi, Louis Wain'in hayat hikayesini anlatıyor


Başrolünde Benedict Cumberbatch ve Claire Foy'un rol aldığı 29 Ekim'de gösterilecek "The Electrical Life Of Louis Wain" ise festivalin kapanış filmi olacak.


Film ve dizi platosu olarak hizmet vermenin yanında etkinlik ve gösteri mekânı da olan Beykoz Kundura’da Kasım ayı sonuna kadar devam etkinliklere katılabilir ayrıca bir Endüstriyel Kültür Mirası olan mekanın mistik atmosferinde sanatseverlerle yeniden sosyalleşme imkanı bulabilirsiniz.


Sanat


Sanat

Ankara’da iki güzel etkinlik sanatseverleri bekliyor. Heykel sanatına dair bilginiz olmasa bile hatta daha önce hiç heykel çalışması yapmamış olsanız bile bu etkinlik sonunda size ait bir heykeliniz olacak. Ankara Tunalı Hilmi’de Masterpiece Galata Heykel - Kiss organizasyonuyla keyifli müzikler eşliğinde, tüm malzemelerin de etkinlik tarafından karşılanacağı seans 16 Ekim’de sizleri bekliyor.


Yine Tunalı Hilmi’de yağlı boyalarla kendi tablonuzu yapacağınız Masterpiece Ankara Resim - Dolunayda Yürürken etkinliğinde sanatçıların yönlendirmeleri ile seçmiş olduğunuz eseri tamamlayacak ve etkinlik sonunda size ait bir yağlıboya tablonuz olacak.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

JAGUAR'IN BENZERSİZ SOUND DESIGN PROJESİ

JAGUAR'IN BENZERSİZ SOUND DESIGN PROJESİ

Jaguar, benzersiz Sound Design Projesi ile canlı müzik coşkusunu kutlamak üzere 4th Floor Creative'in yanı sıra Disciples ve Pip Millett ile ortak bir çalışmaya imza atıyor.
RENKLER BİZE NE SÖYLÜYOR?

RENKLER BİZE NE SÖYLÜYOR?

Siz de renklerin ruhları olduğuna inanıyor musunuz? Gördüğümüz, dokunduğumuz her şeyin renksiz olduğunu hayal edin… Çok eski zamanlardan günümüze toplumlar, birçok renge farklı farklı anlamlar yüklemişlerdir.
YAŞADIĞIMIZ YERLERE FENG SHUİ ETKİSİ

YAŞADIĞIMIZ YERLERE FENG SHUİ ETKİSİ

Evinizin pozitif enerjiyle dolması, sağlıklı hissettirmesi için uygulanan ve yaşam kalitenizi artıran bir öğreti olan Feng Shui ile yaşam alanlarınıza küçük dokunuşlar yapmaya hazır mısınız?