TÜRKİYE’DE GÜNEŞİN EN GÜZEL
DOĞDUĞU VE BATTIĞI YERLER

Gün içinde gökyüzünde gözle göremediğimiz birçok olay yaşanıyor. Gözle görebildiklerimiz ise gerçekten sınırlı sayıda. İşte bunlardan biri olan gün doğumları ve gün batımları, insanlık tarihi boyunca belki de kendilerine en çok bakılan manzaralar olarak karşımıza çıkıyor.
TÜRKİYE’DE GÜNEŞİN EN GÜZEL<br> DOĞDUĞU VE BATTIĞI YERLER

Yeryüzünde gün doğumu ve gün batımı manzaralarıyla adını duyurmuş öyle yerler var ki, insanlar bu anları görebilmek için kilometrelerce yol gidiyor ve saatlerce bu görsel şölenlerin gerçekleşmesini bekliyor. Biz de Türkiye’de mutlaka gidip görmeniz gereken, gün doğumu ve gün batımının en güzel gerçekleştiği yerleri sizin için derledik. Not almak için kalem ve kağıtları, bu anları ölümsüzleştirmek için ise kameraları hazırlayın, başlıyoruz.Adıyaman, Nemrut Dağı


Adıyaman, Nemrut Dağı


1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kültürel varlık olarak yerini alan Nemrut Dağı, “gün doğumu en güzel nerede izlenir?” sorusunun cevaplarından biri.Türkiye’nin özel lokasyonlarından biri olan Nemrut Dağı; heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleri ve kabartmaları ile Helenistik Dönem’e ait gizemli bir alan.Yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici tanrı heykelleri arasında, doğanın en güzel hallerine tanıklık etmek çok heyecan verici olabilir.
Ayvalık, Şeytan Sofrası


Ayvalık, Şeytan Sofrası


Adını eski bir lav birikintisinden alan Şeytan Sofrası; ilk başta kulağa biraz ürkütücü gelse de sunduğu manzara bunu unutturacak nitelikte.Balıkesir sınırları içinde yer alan Ayvalık’ta, pek çok kişinin dünyanın en güzel gün batımı olarak nitelendirdiği manzara o kadar muhteşem ki, buraya gelen insanlar güneşin batışını alkışlarla kutluyor ve uğurluyor.
Kaş, Panorama Seyir NoktasıBirbirinden güzel koyları ve eğlence anlayışıyla ünlü olan Kaş, gün doğumu ve gün batımı manzarası seyretmek için de muhteşem noktalar sunuyor.Büyükçakıl Plajı veya Kaputaş Plajı’nda dalgalar ve manzara eşliğinde huzuru yakalayabilir, Antiphellos Antik Kenti’nde sanatsal bir atmosfer yaşayabilirsiniz.Eğer bu görsel şöleni tepeden izlemek isterseniz Kaş’ın sırtlarına çıkıp Kaş Panorama Seyir noktasını bulabilirsiniz.
Bozcaada, Polente Feneri


Bozcaada, Polente Feneri


Bozcaada’da güneşin doğuşu ve batışı bir başka.Burada manzara öyle eşsiz ki sırf bu manzara için adaya özel turlar düzenleniyor. Turlara katılmak istemeyenler tabelaları takip ederek muhteşem manzaralar ile buluşacağı tepeye, Polente Feneri’ne ulaşabilir.Rüzgar gülleri ve turuncu gökyüzünün harika uyumunu görmeyi kim istemez ki?
Antalya, Side Apollon Tapınağı


Antalya, Side Apollon Tapınağı

Mısır'da Turu Sina Dağı'ndan sonra güneşin batışının en net görüldüğü Antalya Side'deki Apollon Tapınağı yerli yabancı turistlerin her daim ilgi odağı olmuştur. Bu tapınak güzelliğin, güneşin ateşin ve şiirin tanrısı olarak bilinen Apollon’a ithafen yapılmıştır. Burayı ziyaret eden turistler, güneşin batış anında en güzel kareyi yakalamak ve fotoğraflamak için saatler öncesinden hazırlıklarını yaparlar. Öyle ki NASA, 29 Mart 2006'daki tam güneş tutulma anını Apollon Tapınağı'ndan izlemişti.
Doğanın gücüyle mabedi buluşturan görüntüsüyle sihirli bir anıt olarak anılan Apollon Tapınağı, uğur getirdiğine inanıldığı için yeni evli çiftlerin, doğum günü kutlayanların ve aşıkların fotoğraf çektirmek için ziyaret ettikleri bir tapınak olarak da bilinir. İçinde dolaşırken binlerce yıllık tarihi kalıntılara tanıklık edebileceğiniz tapınakta güneşin batışını kaçırmamalısınız.
Bodrum, GümüşlükGümüşlük’te gün batımında ortaya çıkan renklerden büyülenmemek elde değil.Kendine özel atmosferi ve doğası ile Bodrum’un sevilen koylarından biri olan Gümüşlük’te, manzarayı deniz kenarındaki restoranlarda bir akşam yemeği eşliğinde de seyredebilirsiniz.Farklı bir açıdan seyretmek isterseniz tepelerde yer alan ve büyük bir kaya yamacına kurulmuş olan Eski Karaka Köyü’nü de tercih edebilirsiniz.
Kapadokya, Kızıl Vadi


Kapadokya, Kızıl Vadi


Peki, sizi bir masal diyarına davet etsek ne dersiniz? Kapadokya’da günün doğuşunu ve batışını izlerken gökyüzünün büründüğü renklerle kendinizi adeta bir masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz.Balonla gökyüzüne çıkıp tam güneşin doğduğu anda sevdiğiniz insanla romantik bir anı paylaşabilirsiniz ya da batan güneşin peri bacaları üzerindeki o son yansımalarını hayranlıkla izlerken bulabilirsiniz kendinizi.Nefesinizi kesecek güzellikteki bu masalsı büyüyü yaşamak istiyorsanız kesinlikle Kapadokya’ya gitmelisiniz.
Denizli, Pamukkale


Denizli, Pamukkale


Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri’ne yansıyan gün batımı renkleri kesinlikle görülmeye değer.Çoğunlukla termal suları ve SPA olanakları ile bilinen, yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Pamukkale’de gün batımını izlemek oldukça farklı ve hayranlık uyandıran bir deneyim olabilir.
Huser Yaylası


Huser Yaylası


Bu önerimiz ise şans seviyesini test etmek isteyenler için geliyor.2400 rakıma sahip olan Huser Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin mevkiinde yer alıyor.Huser Yaylası’nda gün batımına muhteşem bir sis denizi manzarası eşlik ediyor. Şans dedik çünkü Karadeniz’in değişken havası sebebiyle bu manzarayı yakalayabilmek oldukça zor olabiliyor.Kendinizi şanslı hissediyorsanız bulutların üstündeki bu eşsiz anı yaşamayı deneyebilirsiniz.
Mersin / KızkalesiYaz mevsimi aşıklarının gözlerinden kalpler çıkaracak bir öneri: Mersin KızkalesiDeniz üzerindeki bir kayalığa kurulmuş olan Kızkalesi, Mersin’in simgelerinden biri. Kasım ayına kadar denize girilebilen bu lokasyonda kış neredeyse hiç yaşanmıyor.Gün batımında deniz üzerindeki kırmızı yansımalar, görsel ziyafet yaşamak isteyenler için harika bir tercih olabilir.
Konya, Beyşehir Gölü


Konya, Beyşehir Gölü


Anamas Dağı’nın ardından müthiş bir güzellikle batan güneşin, gökyüzündeki bulutları rengarenk hale getirip Beyşehir Gölü’nün yüzeyine yansıdığı bir fotoğraf…Hayalini kurarken bile içiniz huzurla kaplandı değil mi?Beyşehir Gölü’nde güneş, her gün başka bir güzellikte batar. Yani, güneşin batışıyla ortaya çıkan renk cümbüşü ve atmosfer her gün farklıdır.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DÜNYAMIZI BİRLİKTE KURTARALIM

DÜNYAMIZI BİRLİKTE KURTARALIM

Her zaman ve herhangi bir iklim koşulunda meydana gelmesi mümkün olan kuraklık, “nem miktarındaki geçici dengesizlik” olarak tanımlanır.
RENKLERİN TRENDİ: PANTONE 2021

RENKLERİN TRENDİ: PANTONE 2021

Renkler aslında gördüğümüzden çok daha fazlası olarak hayatımıza etki ediyor. Hem doğada hem yarattığımız dünyada renklerin her an psikolojimize ve ruhumuza dokunduğunu hissetmek mümkün.
KIŞ BİTKİLERİNİ VE ROOT ATELIER’İ YAKINDAN TANIYALIM

KIŞ BİTKİLERİNİ VE ROOT ATELIER’İ YAKINDAN TANIYALIM

Kış ayları genellikle evlerde zaman geçirdiğimiz, sakinleştiğimiz ve dinlendiğimiz aylardır. Bu yüzden evlerimizi doğayla birleştirmek için daha iyi bir mevsim düşünülemez.