KRALİÇE ELIZABETH HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 6 ÇARPICI GERÇEK

Uzun dönemler boyunca tahtta kalmış, kendine has karakteriyle tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayan sıra dışı bir karakter…İngiltere Kraliyet Ailesi’nin İngiliz halkı için yeri çok özel. Gururla taşıdıkları bu geleneğe asırlardır aynı duygularla bağlı kalmayı başarıyorlar. Özellikle güneş batmayan imparatorluğun güneş gibi parlayan kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary yani Kraliçe II. Elizabeth halk tarafından çok seviliyor. Öyle ki, bu sevgi onu 63 yıldır tahtında tutarak büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun tahtta kalma rekorunu kırdırtmıştır. Birleşik Krallık ile birlikte 15 devletin daha kraliçesi olan II. Elizabeth, en uzun süre tahtta kalmış hükümdar olarak ve kendine has karakteriyle dünyanın da ilgisini üzerinde topluyor. Tüm hayatı ve yaptıklarıyla olay yaratan Kraliçe hakkında hala bilmediğiniz detaylar olabilir.


Kraliçe Elizabeth

Atlar ve Romanlar

Özel insanlar özel zevklere sahiptir. Asaletin sembolü olan atlar da Kraliçe tarafından çok seviliyor. Atlarla ilgili engin bilgi birikiminin yanında at binmek ve at yarışları izlemek de Elizabeth’in en büyük zevkleri arasında. Öyle ki, roman okumayı da seven Kraliçe Elizabeth’in bu iki tutkusu birleşiyor ve en sevdiği romanlar atlarla ilgili oluyor.


Hayvansever

II. Elizabeth’e dünyanın dört bir yanından bir hayli ilginç hediyeler gelmektedir. Bunların en ilginçleri şüphesiz, Brezilya’dan gelen jaguarlar, Kamerun’dan gelen bir fil ve iki dev kaplumbağa gibi hediyelerdir. Kraliçe’nin buna bulduğu çözüm ise hiç de şaşırtıcı değil; hediyelerini Londra Hayvanat Bahçesi’ne bağışlamak.


Corgi Hayranı

Kraliçe’nin Corgi cinsi köpeklere olan hayranlığı bilinen bir gerçek. Ancak, otuzdan fazla Corgi’ye sahip olan Kraliçe’nin Corgi sevgisi nasıl başlamıştır pek bilinmez. Babası VI. George’un evlerine aldığı bir Corgi ile başlayan sevgisi, doğum gününde hediye gelen bir başka Corgi ile pekiştirilmiş oldu. O günden beri de sahip olduğu Corgi’ler’ine hep özenle ve sevgiyle bakmış.


KİMLİKSİZ

Kraliçe Elizabeth, başka ülkelere yaptığı ziyaretlerde devlet başkanları tarafından kırmızı halılarla karşılandığından pasaport gişesine yaklaşma ihtiyacı duymamasından olsa gerek, pasaport kullanmamaktadır. Ayrıca ülkesinde de ruhsat ve ehliyet olmadan araba kullanma hakkına sahiptir. Ancak şoförlük konusunda çok yetenekli olduğu da herkesçe bilinir.


Arabadan Anlıyor

Orduda kamyon şoförlüğü yapan Kraliçe Elizabeth, arabalardan bir hayli iyi anlıyor. Jaguar’ın Browns Lane tesisine yaptığı ziyarette montaj sürecinin her aşamasında gösterdiği ilgiyle herkesi şaşırtmış ve otomobiller konusundaki bilgisine hayran bırakmıştır.


KRALİÇE'NİN Jaguar’ı

Kraliçe Elizabeth yalnızca ona özel olarak üretilmiş bir Jaguar kullanıyor. Kraliçe’nin Jaguar’ında çantası için özel bir bölme, Corgi’sis köpeği için özel kuzu derisinden yapılmış bir halı döşendiği de Kraliçe ile ilgili çarpıcı gerçekler arasında yer alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

RENKLERİN TRENDİ: PANTONE 2021

RENKLERİN TRENDİ: PANTONE 2021

Renkler aslında gördüğümüzden çok daha fazlası olarak hayatımıza etki ediyor. Hem doğada hem yarattığımız dünyada renklerin her an psikolojimize ve ruhumuza dokunduğunu hissetmek mümkün.
DÜNYAMIZI BİRLİKTE KURTARALIM

DÜNYAMIZI BİRLİKTE KURTARALIM

Her zaman ve herhangi bir iklim koşulunda meydana gelmesi mümkün olan kuraklık, “nem miktarındaki geçici dengesizlik” olarak tanımlanır.
JAPON MUTFAĞINDA BİLİNMEYEN LEZZETLER

JAPON MUTFAĞINDA BİLİNMEYEN LEZZETLER

Japonya, hepimizin bildiği gibi geleneklerle modernliği birleştiren bir kültüre sahip. Bu gelenekselliği sürdüren kültür sanat ve teknoloji ile birleşerek her geçen gün bizi kendine biraz daha hayran bırakıyor. Birçok alanda olduğu gibi mutfak kültüründe de köklü ve yenilikçi tavrıyla kendini ön plana çıkaran Japon Mutfağı, UNESCO tarafından 2013 yılında “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine eklendi.