İSTANBUL SERGİ TAKVİMİ: GÜNCEL SERGİLERİ KAÇIRMAYIN

İSTANBUL SERGİ TAKVİMİ: GÜNCEL SERGİLERİ KAÇIRMAYIN

06.04.2019

İSTANBUL SERGİ TAKVİMİ: GÜNCEL SERGİLERİ KAÇIRMAYIN

Bahar aylarında İstanbul’da sergi gezmenin tadı bir başka: Beyoğlu’nun sokaklarında gezerken turunuza bir müze ziyareti eklemek, İstanbul Film Festivali’nde izleyeceğiniz iki film arasında bir galeri gezmek ya da Boğaz’daki pazar kahvaltınızın ardından Boğaz hattındaki müzelerden birine uğramak… Önümüzdeki aylarda sonbaharda gerçekleşecek 16. İstanbul Bienali hakkındaki detayları öğrenecek, artık kentin önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olarak anacağımız yeni ARTER ile tanışacak ve tüm dünyada kutlanan Bauhaus’un 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle okulu ve akımı yakından tanıma fırsatı bulacağız. Bu gelişmeleri beklerken, ayın yeni sergilerinde Çin mürekkep sanatıyla, Osmanlı döneminin ilk kadın ressamı Mihri’nin imza attığı portrelerle, Arik Levy’nin heykel, çizim ve resimleriyle buluşmak mümkün. İstanbul Modern’deki İplikten Çözülenler ve SSM’deki Rus Avangardı sergilerinin de devam ettiğini unutmayın.


Geçici Aynılık, Zilberman Gallery | 16 Şubat – 4 Mayıs 2019

Geçici Aynılık, Zilberman Gallery | 16 Şubat – 4 Mayıs 2019

Mısır Apartmanı galerilerinden Zilberman Gallery, bahar aylarında Zeynep Kayan‘ın Geçici Aynılık başlıklı üçüncü kişisel sergisine yer veriyor. İşlerinde portre ve performansla bağlantılı fotoğraf, video ve ses çalışmalarına yer veren Kayan, bunlarda tekrarlara yer veriyor, hareketi görünür kılıyor. Sanatçının bu sergide bulunan işlerinde, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaştığını ve kameraya bir ayna gibi yaklaşarak hareket denemeleri sırasında bedenini izlediğini göreceksiniz.


Zilberman Gallery Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163/10 Beyoğlu / İstanbul | Websitesi - Instagram


İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar, İstanbul Modern | 22 Şubat – 7 Temmuz 2019

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar, İstanbul Modern | 22 Şubat – 7 Temmuz 2019

İstanbul Modern, Asmalımescit’teki geçici mekanındaki ilk yılını devirmek üzere. Müzenin buradaki ikinci büyük süreli sergisi, İplikten Çözülenler başlığını taşıyor ve yapıtlarında bir sanatsal ifade aracı olarak tekstil malzemelerini kullanan, sanatsal pratiğinde tekstilden beselenen 25 çağdaş sanatçının işlerine yer veriyor. Aralarında Burhan Doğançay, Gülsün Karamustafa, Hussein Chalayan, Heide Hinrichs ve Zille Homma Hamid gibi Türkiye’den ve dünyadan birçok sanatçının dokumadan nakışa, tekstille ilişkili teknikleri ve tekstil malzemelerini kullanarak ortaya çıkardıkları işleri görebileceğiniz sergide iki de özel bölüm bulacaksınız: Bunlardan biri, Türkiye’de resim ve geleneksel tekstil sanatları arasında bir sentez oluşturan çok yönlü ve çok önemli sanatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun işlerinden oluşuyor. Diğeri ise 2019’da 100. yılını kutlayan Bauhaus okulunun dokuma atölyelerine adanan bir yerleştirmenin yer aldığı bölüm.


İstanbul Modern’i her Perşembe ücretsiz ziyaret edebileceğinizi unutmayın!


İstanbul Modern Adres: Asmalımescit Mah. Meşrutiyet Cad. No:99, Beyoğlu / İstanbul | Websitesi - Instagram


Mihri, SALT Galata | 7 Mart – 9 Haziran 2019

Mihri, SALT Galata | 7 Mart – 9 Haziran 2019

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, kadınlara mahsus bir güzel sanatlar okulu olduğundan haberiniz var mıydı? İnas Sanayi-i Nefise Mektebi‘nin kuruluşunu sağlayan Mihri, Osmanlı’nın ilk kadın ressamı olarak biliniyor. Yaşamına dair birçok detay bilinmezliğini korusa da geride birçok portre bırakan Mihri, Franklin Roosevelt’ten Thomas Edison’a birçok önemli kişinin portresine imza atmış; hatta günümüze ulaşmamış eserleri arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi de varmış. Kadınların eğitim alma hakkı için gösterdiği çabadan, saray ressamı Fausto Zonaro’dan aldığı eğitimin izlerine birçok özelliğiyle hem toplumsal hem de sanatsal anlamda önemli bir ressam olarak hatırlanıyor Mihri. Sanatçının portrelerinin bazıları, hayatına dair belgeler ve dönemin kültür ortamı ve İnas Sanayi-i Nefise öğrencilerinin üzerinden sanatçıların modernleşme sürecindeki rolüne dair detaylar, 9 Haziran’a kadar SALT Galata‘da sizi bekliyor


SALT Galata Adres: Bankalar Cad. No:11 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul | Websitesi - Instagram


Varoluş Kavşağı, Pilevneli Dolapdere | 28 Mart – 4 Mayıs 2019

Varoluş Kavşağı, Pilevneli Dolapdere | 28 Mart – 4 Mayıs 2019

Geçtiğimiz aylarda eski likör fabrikasında açılan Pilevneli Mecidiyeköy oldukça popüler olsa da, Pilevneli Dolapdere de ilgi çekici sergilere yer vermeye devam ediyor. Örneğin dünyaca ünlü multi-disipliner sanatçı Arik Levy ile henüz tanışmadıysanız, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisi Varoluş Kavşağı sayesinde kendisinin heykel, duvar heukeli, çizim ve resimlerini bir arada görebileceksiniz. Beş ayrı temada galerinin beş ayrı katına yayılacak olan serginin altbaşlıkları Tarih Öncesi, Evrim, Yeniden Oluşum, İllüzyon ve Bağımlılık.


Pilevneli Dolapdere Adres: Irmak Cad. No:25 Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul | Facebook - Instagram


Mürekkepten, Pera Müzesi | 11 Nisan – 28 Temmuz 2019

Mürekkepten, Pera Müzesi | 11 Nisan – 28 Temmuz 2019

Çin sanatı porselenden tekstile birçok farklı medyumda harikalar yaratan bir geleneğe ve tarihe sahip. Çağdaş sanatçılar da bu gelenek ve tarihten mümkün olduğunca beslenerek ve bunlardan aldıkları ilhamı güncel olayları yorumlamak için kullanarak sanatsal üretimlerine devam ediyor ve kendilerine, işlerine hayran bırakıyorlar. Pera Müzesi‘nin Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar başlıklı sergisi de, mürekkep resim geleneğinden beslenen 13 çağdaş sanatçının eserlerinden oluşuyor. Sergideki işler kağıt, fırça ve mürekkebin kullanımından öte, mürekkebin kültürel ruhunu taşıyor. Xu Bing, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan gibi sanatçıların siyah-beyaz ya da renkli mürekkep eserlerini göreceğimiz sergi, geçtiğimiz aylarda Ai Weiwei’yle buluşmamızın ardından Çin kültürünü biraz daha keşfetmek için iyi bir fırsat.


Bu arada, Pera Müzesi’ni Cuma günleri 18.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!


Pera Müzesi Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu / İstanbul | Websitesi - Instagram

HIZLI BAĞLANTILAR