MODANIN FÜTÜRİSTİK YÜZÜ

MODANIN FÜTÜRİSTİK YÜZÜ

İlham için bakışlarını uzaya çeviren moda tasarımcılarının bize sunduğu trendleri inceliyoruz.


Modanın hızlı tüketilebilir yanından bağımsız hareket eden moda tasarımcıları, her sezon koleksiyon hazırlamak konusunda ısrarcı olsalar da giyilebilir olmaktan bir hayli uzak tasarımlara imza atmaktan da geri kalmıyorlar.


Hal böyle olunca moda dünyası ikiye, hatta sokak modasını da dahil ederseniz üçe ayrılıyor;
• Podyumlar sonrasında evrilen sezon trendleri
• Sokak modası kapsamında rastladığımız sezon trendleri
• Tamamen göze hitap eden ama giyilmesi neredeyse imkansız trendler


Modanın hızlı tüketilebilir yanından bağımsız hareket eden moda tasarımcıları, her sezon koleksiyon hazırlamak konusunda ısrarcı olsalar da giyilebilir olmaktan bir hayli uzak tasarımlara imza atmaktan da geri kalmıyorlar.Konumuz, hangisinden yana tercih yapacağınız değil. Öncelikle, uzaydan referans alan koleksiyonlara göz atmak, ardından da, modanın göze hitap eden yanına odaklanmak. Başlayalım...

Geride bırakmaya hazırlandığımız Sonbahar/Kış 2018 sezonu, ilk hedefimiz. Chanel’in defile finalinde uzaya roket fırlattığı anı aklınıza getirin. Metalik battaniyelerin birer aksesuar olarak kullanıldığı, metalik pantolonların ve simli çizmelerinse, sokak modasında da sıklıkla karşımıza çıktığı yeni bir uzay çağına giriş yaptık.

Dolce & Gabbana’nın çiçek motifleriyle bir araya getirdiği uzay temalı baskılar da cabası…


Manken ve moda

Daks, Elie Saab, Shoji ve Vivetta gibi markalarsa, uzay çağı trendine farklı bir açıdan ayak uydurup koleksiyonlar yerine makyaj tercihlerinde metalik tonlara ve simlere referans yaptı.

Geride bırakmaya hazır olsak da henüz bizi bırakmaya hazır olmayan kış mevsimini gözden geçirin. Ve hafızanızda moda haftalarında rastladığınız sokak modası karelerini canlandırın. Birkaç sezondur yükselişe geçen pofuduk montların metalik yorumlarına rastladığınızı fark edeceksiniz. Sıklıkla.


Manken ve moda 2

Comme des Garçons ise, uzay temasına bambaşka bir noktadan yaklaşarak size bizzat uzayı getiriyor. Tabii temsili bir şekilde. Aslında değil… Görsellere baktığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız… Sonbahar/Kış 2018 sezonu için kendi gezegenlerini yaratan marka, alterntif bir evrenin mümkün olduğunun altını çiziyor.


Manken ve moda 3

Artık izlerine rastladığımız İlkbahar/Yaz 2018 sezonuna geçelim… Sonbahar/Kış 2018 sezonunda olduğu kadar etki bırakmasa da, metalik tonlardaki tasarımlarla hayatımıza giriş yapan ve bir nevi uzay çağını bize sunan koleksiyonlar için galeriye devam edin.

Yeni akımı yorumlarken geçmişin disko ateşine yakalanmış olma ihtimalimiz yüksek. Payetli tasarımlara rastlayacağınızı özümsedikten sonra tıklamaya başlayın.


Manken ve moda 4