YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNDE MIDJOURNEY ETKİSİ

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNDE MIDJOURNEY ETKİSİ

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Tüm dünyada modadan sağlığa, sanattan edebiyata birçok sektörde yapay zekanın etkisini görmek mümkün.
2018 yılında, New York'taki Christie's Sanat Müzayede Evi’nde, "La Famille de Belamy D'en Edmond de Belamy" adlı yapay zeka tarafından üretilen bir sanat eseri, 432.500 dolara satılmış ve bu haber tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı.
Bu gelişme, yapay zekanın sanatla birlikte insanların odağına girmesinin bir başlangıcıydı. Hatta 2020 yılından bu yana, yapay zeka teknolojisine yapılan yatırım %425'in üzerinde büyüyerek tahmini 2,1 milyar dolara ulaştı.
Bu doğrultuda yapılan yatırımlar ile son birkaç yılda, makine öğrenimi sistemlerinin metin belirleme yoluyla görüntü oluşturma yeteneği; kalite, doğruluk ve yaratıcılık açısından oldukça gelişmiş durumda. Bunun güzel bir örneği olan ‘’Midjourney’’ son günlerde kendinden sıkça söz ettiriyor.


YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNDE MIDJOURNEY ETKİSİ

Kurucuları Midjourney’i “Yeni düşünce ortamlarını keşfeden ve insan türünün yaratıcı güçlerini genişleten bağımsız bir araştırma laboratuvarı.” olarak tanımlıyor. Kelimeleri ve kelime listelerini komut olarak kullanan, komutlara uygun resimler çizen yapay zeka botu Midjourney ile hayal ettiğiniz görüntüleri, kelimeler aracılığıyla resme dökmek mümkün.
Yapay zekanın sıfırdan bir resim çizmediği detayını da belirtmek gerekiyor. Daha önceden yapılan ve internet ortamına yüklenen tüm sanat eserlerini ve görselleri kendine referans alan yapay zeka botu, bu referansları taklit ediyor.
Çok karmaşık ve zor bir sistem olmayan Midjourney, Discord uygulaması üzerinden erişilebilir durumda. Öyle ki, bilgisayar bilgi seviyesi ne olursa olsun her kullanıcı, Midjourney’i rahatlıkla kullanabilir.
Eğlenceli vakit geçirmek, yapay zeka yardımıyla yaratıcılığını konuşturmak, kendi işleri için ilham kaynağı bulmak veya yeni bir hobi edinmek isteyen her insan, Midjourney ile hayalindeki resmi ortaya çıkarabilir. Ayrıca sanatçılar ve şirketler de Midjourney’i kendileri için ilham kaynağı olarak kullanabilir.


YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNDE MIDJOURNEY ETKİSİ

Midjourney’i Daha Efektif Kullanmak için Bazı İpuçları

  • Midjourney’den kaliteli çıktılar elde etmek için öncelikle aramak istenilen kelimelerin artırılması gerekiyor. Ortaya çıkarmak istediğiniz resme dair renk tonları, ışık durumu, sanat akımı, materyal bilgisi, çevresel etkenler, duygusal durum ve boy oranı gibi bilgiler ile komutlarınızı oluşturabilirsiniz.
  • Sisteme resimle ilgili ne kadar bilgi ve kelime verilirse, botun algılama aralığı o kadar kısalır. Bu da daha iyi sonuçlar elde edilmesini, hayal edilen resme nokta atışı yapılmasını sağlar. Komut verirken kelimeleri virgül ile ayırmak da sağlıklı bir çıktıya ulaşmada büyük bir etken.
  • İstediğiniz resmin en-boy oranlarını belirtmek, sonucu büyük ölçüde etkiliyor. Komut verirken 16:9, 9:16, 1:1 gibi oranlar arasından istediğiniz seçebilir, resminizi boyutlandırabilirsiniz.
  • Şunu da unutmamak gerekir ki; detaylı kelime listesinin bir makale uzunluğunda da olmaması gerekiyor. Çok uzun ve cümlelerle açıklayıcı bir brief sunmak, hayal ettiğinizden çok uzak bir resim ile karşılaşmanıza sebep olabilir.
  • Resimde bulunmasını istenen öğelerin sayılarının da net olarak belirtilmesi gerekiyor. ‘’Kalemler, aynalar’’ gibi çoğul ekleriyle kullanılan kelimeler, sistem için açık bir ifade olmuyor. ‘’2 kalem, 4 ayna.’’ gibi ifadelerle net bir çerçeve çizilmesi gerekiyor.Midjourney Her YerdeThe Economist Dergisi, Haziran 2022 sayısının ön kapağında, Midjourney programı kullanılarak hazırlanan bir resmi sergiledi.

Dünyaca ünlü dergi Cosmopolitan, Temmuz 2022 sayısında, yapay zeka yöntemiyle hazırladığı ‘’Ayda yürüyen astronot’’ resmini ön kapağına taşıdı.

Carlings isimli moda markası, ‘’dijital koleksiyonunu’’ yapay zeka yöntemiyle hazırlayarak kullanıcılara sundu. Bu koleksiyondaki hiçbir giysi fiziksel olarak mevcut değil, yani tamamen dijital. Markanın sitesinde, dijital koleksiyon sekmesine tıklandığında “Bu, fotoğrafınız üzerine uygulanacak dijital bir üründür; giysinin fiziksel bir versiyonu elinize geçmeyecektir.” ibaresi yer alıyor.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Dali Müzesi’nde, The Shape of Dreams adlı yeni bir sergi açıldı. Bu sergide, ziyaretçilerin bilinçaltını ve rüyalarını sanata dönüştürmek için metinden görsel oluşturan bir yapay zeka yöntemi kullanıldı.


Midjourney Her Yerde

2021 yılında kolektif bir proje olarak hayata geçirilen etkileşimli tarih ansiklopedisi Historica Encyclopedias, yapay zeka kullanarak antik Babil kentinde yolculuğa çıktı.

Elektronik müzik festivali Jardim Sonoro’nun tanıtıcı afişlerini, metni görsele dönüştüren yapay zeka motoru Midjourney tasarladı.
Gerçeküstü görüntülerden oluşan ve deneysel bir kısa film olan ‘’Ghosts’’ da bir yapay zeka ürünü…

Disney Research Studios, oyuncuları saniyeler içinde yaşlandırabilen Fran adlı yapay zekâ destekli, insan yüzünü yeniden yaşlandırma ağını duyurdu.

İster profesyonel bir tasarımcı ister sadece yaratıcı görüntülerle keyifli vakit geçiren biri olun; Midjourney ile hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı besleyebilirsiniz.

Yakın gelecekte Midjourney ve diğer yapay zeka uygulamaları ile günlük hayatın akışında daha fazla karşılaşmamız mümkün…


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİLGİNİN EN KEYİFLİ YOLU: BELGESELLER

BİLGİNİN EN KEYİFLİ YOLU: BELGESELLER

Belgesel izlemek bir tutkudur. Bilgi almanın en keyifli ve etkileyici yollarından biri olan belgesellere, günümüz teknolojisinde çevrimiçi platformlar aracılığıyla kolayca ulaşılabiliyor. Gezegenler, doğal yaşam, hayvanlar, çevre, tüketim, insanlığın geçmişi, tarih, evren, bilim, sanat, etnografik ve daha birçok kategoride belgesel, izleyicilerin hayatını renklendiriyor.
SANAT HAREKETLE BULUŞUYOR: OP ART

SANAT HAREKETLE BULUŞUYOR: OP ART

Sanatçılar yüzyıllardır algının doğası, optik etkiler ve yanılsamalar ile ilgilendi. 1960'larda teknoloji, fizik, psikoloji ve geometriden beslenen bir hareket kendini gösterdi. Bu hareket bir sanat akımına dönüştü ve Op art ortaya çıktı.
MÜZİĞİN ROMANTİK HALİ: PLAKLAR

MÜZİĞİN ROMANTİK HALİ: PLAKLAR

Amerikalı Müzisyen Jack White, plaklar hakkında şu sözleri ifade ediyor: “Plakla ilgili en mühim deneyim onu satın aldıktan sonra ne yaptığınızla ilgilidir. Romantizm o noktada başlar. Plağın kokusu, hele ilk açtığınızdaki koku… Bunları fark etmeden plak sahibi olmak söz ettiğim romantizmi kaybetmektir.”