MAYIS’TA
İSTANBUL ETKİNLİKLERİ BİR BAŞKA

Havaların ısınmasıyla birlikte nihayet sanat, müzik ve festivallerle dolu günler de geldi.
MAYIS’TA<br>  İSTANBUL ETKİNLİKLERİ BİR BAŞKA

Birçok sanatçının performansının deneyimlenebileceği ve birbirinden eğlenceli etkinliklerin olacağı Mayıs ayı boyunca İstanbul daha da hareketlenecek. Kısacası geç kararan havanın ve tatlı esintilerin arasında müziğe ve sanata doyacağımız bir ay bizleri bekliyor. İstanbul’un keyfini doyasıya çıkaracağınız tiyatro, sinema, konser gibi aktiviteleri sizler için bir araya getirdik.


Konserler


Konserler<br>

Dünya çapında milyonlarca müzikseverin büyük bir hayranlıkla dinlediği Oscar and the Wolf tam 3 yıl aradan sonra Türkiye’ye geliyor. Indie Pop’un fenomen gruplarından biri olan Oscar and the Wolf, 3 şehirlik bir turne kapsamında 27 Mayıs gecesi Küçükçiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak.


Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası 12 Mayıs’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde müzik severlerle buluşuyor. Sascha Goetzel yönetiminde gerçekleşecek müzik şöleninde orkestraya birçok yıldız sanatçı eşlik edecek.


The Long Goodbye Tour kapsamında İstanbul’a gelecek olan Deep Purple ise 25 Mayıs tarihinde Life Park’ta rock müzik severlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Adını rock’n roll tarihine altın harflerle yazdıran grup tam 51 yıldır unutulmaz parçalara imza atıyor.


Rock sahnesinden caza geçiş yaparak tromboncu Bulut Gülen’e doğru uzanıyoruz. İkinci albümü “Bosphorus Train”in lansman konseriyle 6 Mayıs’ta dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanan sanatçıya o gece Barış Doğukan Yazıcı, Ercüment Orkut, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman gibi isimler eşlik edecek.


Festivaller


Festivaller

Mayıs ayı gelmişken rengârenk ve coşkulu açık hava festivallerinden bahsetmeden olmaz. Geleneksel Hint kültürünün en büyük etkinliklerinden biri olan HoliFest dünyanın birçok ülkesinde her yıl büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Baharın gelişini müzik, dans ve renklerle kutlamak isteyenler için harika bir aktivite olan bu festival, orijinal konseptiyle ülkemizde ilk defa 2016 yılında gerçekleşmişti. Son yılların oldukça ses getiren ve konsept festivali olma özelliğini taşıyan HoliFest 14 Mayıs’ta yine müzik severlerle buluşacak. Life Park’ta gerçekleşecek olan bu etkinlik şehrin karmaşasından kurtulmak isteyenlere harika bir fırsat sunuyor. Bu festivale katılarak Hint mutfağı lezzetlerini deneyimleyebilir, Hint kınası atölyelerine katılabilir ve Hint kültürünün tüm güzelliklerini keşfedebilirsiniz.


“Yeryüzündeki Cennet” mottosunu benimseyen Chill-Out Festival, 15 Mayıs tarihinde Kemer Country Club’da müzik ve eğlence severleri bir araya getiriyor. Dünya çapında da adını duyurmayı başaran bu renkli festivalde elektronik müziğin yanı sıra çeşitli sanatsal ve kültürel workshoplara katılmak da mümkün olacak.


Kendine Has’ın sunduğu Babylon Soundgarden, 28 – 29 Mayıs’ta Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleşecek. Bu festivalde müziğe doymaya hazır olun. Weval, Gaye Su Akyol, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Sattas, Dilan Balkay, Mert Demir, Hey Douglas gibi isimlerin yer aldığı festival gün boyu eğlenme imkanı sunuyor.


Performanslar


Performanslar

Çağdaş dansın en önemli isimlerinden Maguy Marin ilk defa Türkiye’ye gelerek sanatseverlerle buluşacak. Yeni akım dansın öncülerinden Maguy Marin ses, obje, hareket ve müzik kullanımında yarattığı yeni sahne düzeni ile sanat dünyasında oldukça ses getirmiş bir isim. 1981 yılından beri dünyanın dört bir yanında sergilediği başyapıtı May B bu sene ilk defa İstanbullu izleyicilerle buluşacak. Samuel Beckett metinlerinden esinlenerek tasarladığı May B., sanatçının salt hareket ve mimiklerle oluşturduğu çok güçlü teatral bir eser. Mayıs ayında bu büyüleyici koreografiyi listenize mutlaka eklemelisiniz.


Şener Şen’i tiyatro sahnesinde izleme fırsatı sunan Zengin Mutfağı adlı oyun DasDas’ta sahnelenecek. Tarihimizin en öğretici aşçısı Lütfü Usta’yı ilk kez 1978’de sahneye koyan Şener Şen, aynı rolü 1988’de beyazperde de canlandırmıştı. Yıllar sonra tekrar Lütfü Usta’ya hayat veren Şener Şen’in bu performansını henüz izlemediyseniz hâlâ fırsatınız var.


Oyuncu kadrosunda Hazar Ergüçlü, Kubilay Tuncer ve Funda Eryiğit’in yer aldığı Timsah Ateşi, sezonun en ses getiren oyunlarından biri oldu. Yönetmenliğini Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin de en sevilen ilk 3 oyunu arasındaydı. 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen bu hikâyede; sevgisini göstermeyen kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis yatmış asi bir kız ve onun dindar ablası anlatılıyor. Kara komedi severler için harika bir etkinlik.


Sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından biri olan Amadeus, Mayıs ayında da izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olan Mozart’ın hayatını anlatan bu oyunu izlemek için hâlâ geç kalmış sayılmazsınız.


Edebiyatın en eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip, bugüne kadar 174 dile çevrilen Lewis Carroll tarafından yazılan eser “Alice Harikalar Diyarında” çağdaş müzikal uyarlama olarak Zorlu PSM’de. Etkileyici görsel efektleri, benzersiz kostüm ve sahne şovlarıyla birbirinden yetenekli oyuncu kadrosunu izlemek için şimdiden yerinizi ayırtın!


Sergiler


Sergiler

Birçok sergiye ev sahipliği yapan İstanbul, sanat şehri olmaya devam ediyor. Hangi sergiye gideceğinize henüz karar vermediyseniz Mayıs ayının en çok merak edilen sergilerini de sizler için bir araya getirdik.


Recep Çiftçi’nin olağanüstü eserlerini, residence algısına farklı bir yaklaşım getiren Sapphire Residence’ın lounge alanında yer alan Sapphire Art’ta görebilirsiniz. Bu sergide ayrıca çıplak göz ve mercek arasındaki farkı birebir deneyimleyebilirsiniz. Bir tuvalde iki tablo mottosuyla yola çıkan sanatçı optik illüzyon tablolardan oluşan sergisiyle Mayıs sonuna kadar Sapphire Art’ta sanatseverlerle buluşacak.


Dünyanın birçok yerinde büyük bir ilgiyle takip edilen “Robotlar Şehri” müzesi 2 Ekim tarihine kadar Emaar AVM’de sergilenmeye devam edecek. Üstelik robotların birçoğu ilk defa Türkiye’de sergileniyor. Yeni nesil müze olarak da adlandırılan bu müzede dünyanın her yerinden 85 farklı robot yer alıyor.


Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank iş birliği ile 11 Mayıs – 29 Temmuz tarihleri arasında Baharın Gelişi, Normandiya 2020 sergisine ev sahipliği yapacak. 20. ve 21. yüzyılın ilham verici ve yaratıcı sanatçılarından biri olan David Hockney’in eserleri İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Daha önce Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel Bozar’da sergilenen eserlerin üçüncü durağı da İstanbul oldu. Biletleri şu an da satışta olan sergideki eserlerin tümü Covid-19 salgının başında sanatçının Normandiya’daki evinde üretildi.


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık 7 Ağustos’a kadar “Memento İstanbul Hristoff Aile Arşivi” sergisine ev sahipliği yapacak. Bir ailenin olduğu kadar bir şehrin tarihini de anlatan bu sergide konuşmalar, söyleşiler, dinletiler, performanslar ile etkinlikler düzenlenecek. Bu sergide üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objeler sergileniyor.


Tarık Töre’nin Caspar David Friedrich Nietzsche Guevara adlı kişisel sergisi 28 Mayıs’a kadar Pilevneli’de. Sanatçı bu sergisinde yaşadığı çağın hafızasını ifade etmeyi amaçlamaktadır. Tarık Töre kendi görsel dünyasına has imgeleri gerçek üstü kompozisyonlarda bir araya getirerek görsel bir şölen sunuyor.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MÜZİĞİN RİTMİNİ DERİNDEN HİSSETMEK İSTEYENLERİN FAVORİSİ: CAZ

MÜZİĞİN RİTMİNİ DERİNDEN HİSSETMEK İSTEYENLERİN FAVORİSİ: CAZ

Tarihsel olarak uzun bir geçmişe sahip olan caz müziğinin, Batı Afrika ve Avrupa müzik gelenekleri üzerine kurulduğu düşünülür.
DÜĞMENİN İLGİNÇ TARİHİ YOLCULUĞU

DÜĞMENİN İLGİNÇ TARİHİ YOLCULUĞU

İnsanın sosyal bir varlık olarak kendinin farkında olması ve medeniyeti inşa etmeye başlaması ile birlikte, giyinmek sadece bir ihtiyaç olmakla kalmayıp aynı zamanda bir statü göstergesi haline geldi.
DÜNYANIN EN İLGİNÇ GELENEKSEL FESTİVALLERİ

DÜNYANIN EN İLGİNÇ GELENEKSEL FESTİVALLERİ

Dünyanın birçok ülkesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivaller geçmişten günümüze ilginçliğini ve popülerliğini artırarak devam ediyor.