JAG-STYLE BİR GÜN

JAG-STYLE BİR GÜN

15.01.2019

LUNAPARK KURUCU ORTAĞI BERTAN BERK'İN BİR GÜNÜNE JAGUAR'IN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ I-PACE EŞLİK ETTİ.

Lunapark Kurucu Ortağı Bertan Berk’in bir gününe Jaguar’ın elektrikli otomobili I-PACE eşlik etti. Bu deneyimi yaşadığı özel günde biz de onunla buluştuk ve tasarımdan mimariye, 2019 trendlerinden elektrikli otomobillere kadar samimi bir sohbet gerçekleştirdik.


Multidisipliner tasarım ofisi olarak nitelediğiniz Lunapark’ı biraz anlatabilir misiniz?Moskova Güzel Sanatlar Akademisi Tasarım Bölümü’nün ardından Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümünden mezun oldum. Tekstil sektöründe uzun zaman geçirdikten sonra bir arkadaşımız sayesinde Murat’la (Tamgüç) tanıştık ve 2004’ten beri mimari konsept çalışmaları, ürün ve koleksiyon tasarımı, katalog tasarımı, styling, grafik tasarım, ambalaj tasarımı ve strateji planlama hizmeti veren multidisipliner bir tasarım ofisi olan Lunapark’ı kurduk.


Lunapark adı nereden geliyor?


Ortağım Murat ve ben çocuksu ruhumuzu kaybetmeden, eğlenerek tasarlayacağımız bir ofis hayal etmiştik ve o gün geldiğinde bizi en doğru anlatan ismin Lunapark olduğuna karar verdik. Aynı isimde bir de mağazamız var.

Lunapark adı nereden geliyor?

Burada yer vereceğiniz markalara neye göre karar veriyorsunuz?


2010’dan beri Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarıyla işbirliği içindeyiz. Aynı zamanda elimizden geldiğince tüm genç tasarımcılara da ilk işlerini sergileyebilecekleri bir platform sağlamaya çalışıyoruz. İlk seneler herkesle tek tek iletişim kurarak Lunapark’ın üstlendiği bu misyonu anlatarak geçti. Şimdilerde ise bunu bilen ve ailemize katılmak isteyen tasarımcıların talepleriyle büyüyerek ilerliyoruz.


İşiniz için ilham alırken nelerden besleniyorsunuz?


Hobilerim sayesinde farklı disiplinlerden besleniyorum. Piyano kursuna başladım. Farklı kültürleri keşfetmek için sık sık seyahat ederim. Müzeleri gezmekten ve çağdaş sanatçıları takip etmekten keyif alırım.

İşiniz için ilham alırken nelerden besleniyorsunuz?

Mesleğinizde size kimler, neler ilham veriyor?


Klasik fakat alışılmadık tarzıyla stil ikonu Linda Rodin ve çevre sorumluluğu taşıyan, yenilikçi yaklaşımlarının yanı sıra bulundukları şehrin çehresini değiştiren binalar tasarlayan mimar Renzo Piano.


2019 mimari trendlerinden biri de “doğa dostu tasarımlar.” Bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyiz?


Doğa dostu tasarımlar kumaştan arabaya tüm sektörlerde kendini gösteriyor. Geleceğin tasarımlarında sürdürülebilirliğin vazgeçilmez bir öncelik olacağını düşünüyorum. İnsanlığın dünyayı korumaya çalışıyor olması umut verici.

2019 mimari trendlerinden biri de “doğa dostu tasarımlar.” Bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyiz?

2019 trendlerinden sizin favorileriniz hangileri?


Ekosistem trendi oldukça ilgimi çekiyor. Yedi milyar insanın beraber yaşadığı ve tüketimin çok hızlı olduğu bu çağda, tükettiğimiz enerjinin hayatımızın her evresinde, kıyafetlerde, tasarımlarda ve binalarda yaşadığımız dünyaya entegre olması onunla uyum içerisinde tasarlanması beni etkiliyor.

2019 trendlerinden sizin favorileriniz hangileri?

İşiniz ve stilinizin üç ortak özelliği sizce nedir?


Güçlü bir hayal gücü, cesur seçimler ve ezber bozmak.

İşiniz ve stilinizin üç ortak özelliği sizce nedir?

Jaguar’ın ilk elektrikli aracı I-PACE’i deneyimlemek nasıldı?


I-PACE’in, tamamen elektrikle çalışıyor olmasına rağmen Jaguar’ın klasik özelliklerinden, performansından, sürüş keyfinden ve konforundan ödün vermiyor olması inanılmaz.


Jaguar’ın en çok hangi özelliği sizi etkiledi?


Aracın içinde motor sesi olmaması. İçeriye yaptığım hıza göre yapay bir motor sesi verilmesi ve bunu dilersem kapatabiliyor olmam gerçekten çok etkileyiciydi. Tek bir şarjla 470 km gidebiliyor olması da büyük bir artı.

Jaguar’ın en çok hangi özelliği sizi etkiledi?

Jaguar I-PACE; alışveriş merkezi ve otellerde bulunan hızlı şarj üniteleri ile sadece 90 dakikada %80 doluluk oranına ulaşıyor.


HIZLI BAĞLANTILAR