DÜNYANIN EN İLGİNÇ GELENEKSEL FESTİVALLERİ

Dünyanın birçok ülkesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivaller geçmişten günümüze ilginçliğini ve popülerliğini artırarak devam ediyor.
 DÜNYANIN EN İLGİNÇ GELENEKSEL FESTİVALLERİ

Rengarenk kostümleri, görkemli gösterileri, dans, müzik, eğlence, kısacası aklınızı başınızdan alan ve sanki bir masalın içindeymişsiniz gibi sizi büyüleyecek festivalleri keşfetmeye hazır mısınız? Her yıl dünyanın farklı birçok ülkesinde geleneksel olarak düzenlenen bu ilginç festivalleri yakından tanıyalım.October Fest – Münih, Almanya


October Fest – Münih, Almanya

Eins, zwei, drei G'SUPPAAA! (bir, iki, üç, iç!)


Eğer siz de bir October Fest’e katıldıysanız bu sözün ne anlama geldiğini çok iyi bilirsiniz. Her yıl Almanya’nın Münih şehrinde, Eylül sonu Ekim başı gerçekleşen, Bavyera’nın en büyük festivali olan October Fest’te biralar içilirken hep bir ağızdan bu söz söylenir. Festivalin asıl amacı Eylül'ün son günlerinden Ekim'in ilk günlerine geçiş yaparak, Ekim ayının gelişini kutlamaktır aslında. Festival alanında Almanya’nın birçok bira üreticisinin devasa çadırları kurulur. Kostümlü geçitleri, yarışmaları ve elbette bol bol tüketilen biralarıyla, dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçileriyle katılımın en yüksek olduğu festivallerden biridir.


Festival, 1825-1848 yılları arasında Bavyera Kralı olan Prens Ludwig ve Prenses Therese’in, 12 Ekim 1810’da Münih’te, Münih halkının da katıldığı büyük bir düğünle evlendiği, halk arasında “Theresienwiese” Therese’in Çayırı diye adlandırılan alanda yapılır. O dönemlerden kalan folklorik kıyafetlerin kostüm olarak seçilmesi de yine o tarihten günümüze kadar gelen bir gelenektir. Festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar. Almanlar bu eylemi “O'zapft is!” (Çeşme açıldı!) biçiminde seslendirirler. Oktoberfest denildiğinde aklınıza sadece bira gelmemli. Birbirinden eğlenceli roller-coaster ve lunapark alanında da çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz.


Festival her sene Ekim ayının ilk pazar günü de dahil olacak şekilde 2 hafta sürüyor. 3 Ekim 1990, Berlin Duvarı’nın yıkılışı ve Almanya’nın birleşim tarihi olduğundan, Ekim ayının ilk pazar günü ayın 1’ine veya 2’sine denk gelirse festivalin süresi de otomatik olarak ayın 3’üne uzatılıyor.Venedik Karnavalı – Venedik, İtalya


Venedik Karnavalı – Venedik, İtalya

İtalya'nın Venice şehrinde her yıl Şubat veya Mart aylarında gerçekleşen Venedik Karnavalı dünyadaki en renkli görüntülerin olduğu karnavalların başında gelir. Katılımcılar, her yıl belirlenen konsepte uygun olarak maskeleri ve kostümleriyle festivale gelirler. Bu maskelerin takılmasının en önemli özelliklerden birinin de sınıf ayrımını ortadan kaldırmak olduğu söylenir. Festivale, o yıl belirlenen konsept dışında çeşitli maske ve kıyafetlerle de katılabiliyorsunuz. Ancak özellikle 14. yüzyılda Avrupa'da yaşanmış olan Kara Ölüm olarak da bilinen veba salgınında tasarlanmış olan gagalı veba doktoru maskeleri karnavaldaki popülerliğini yıllardır koruyor. Veba salgını sırasında hayatta kalanların vücutlarında salgının izleri kalır. İzleri gizlemek içinse çareyi maske takmak ve uzun kıyafetler giymekte bulurlar. Bu fikrin zamanla teatral kostümlere ve 2 hafta süren bir festivale evrilmesi de yine çeşitli kaynaklarda festivalin kesin olarak bilinmeyen tarihi olarak da söylenir.


Bir diğer inanışa göre; 1162 yılında halk tarafından Aquileia Patrikliği’ne karşı kazanılan bir zaferi kutlamak için festival düzenlenir. Daha sonra bu kutlamalar geleneksel hale geliyor ve Aralık ayının sonundan paskalya yortusunun başlangıcına kadar olan süreye yayılıyor. Paskalya yortusu döneminde et yenmiyor ve karnaval sözcüğü de aslında Latincedeki “carne vale” kelimelerinden gelerek “ete veda” anlamını taşıyor.Rio Karnavalı - Rio de Janerio, Brezilya


Rio Karnavalı - Rio de Janerio, Brezilya

Rio de Janerio, neredeyse 7’den 70’e herkesin bildiği, başladığı günlerde dünyanın gözü üzerinde olan, rengarenk kıyafetleri ve müzikle dansla dolu olan tartışmasız dünyanın en ünlü festivalidir.


Yüzyıllardır düzenlenmekte olan ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın katıldığı Rio Festivali, Hristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz’den önce kutlanır ve samba okullarının geçiş törenleriyle başlayarak görsel bir şölen sunar. Dans, müzik ve şovların 1 hafta boyunca gece-gündüz devam ettiği festivale gitmek istiyorsanız tüm işlemlerinizi en az 6 ay önceden tamamlamış olmanız gerekiyor çünkü katılımın en yoğun olduğu festivallerden biridir. Festivalin şubat ayında gerçekleşmesine ise aldanmayın. Brezilya, Güney Yarım Küre’de bulunduğu için şubat ve mart aylarında sıcaklık ortalama 30 santigrat derece civarında oluyor. Rio Karnavalı pagan törenleri, kabile ritmleri ve özgün kostümlerin nefes kesici bir karışımıdır. 1973’den beri yapılan ve günde iki milyon insanın katıldığı karnavalda her sene Rio’daki samba okulları en güzel ve en yetenekli kızlarını “Samba Kraliçesi” olması için yarıştırıyor. Rengarenk kostümlerle sambacılar Marquês de Sapucaí yolunda geçit yapıyor ve tam bir festival alanı olan şehirde sokaklarda çeşit çeşit bando ekipleri başta samba olmak üzere canlı müzik yapıyorlar.Pingxi Sky Lantern Festivali – Tayvan


Pingxi Sky Lantern Festivali – Tayvan

Uzak Doğu'da insanlar tarafından gökyüzüne dilek feneri göndermenin hem şans ve bereket getirdiğine, hem de endişe ve problemlerden arındırdığına inanılır. Bu yüzden her yıl binlerce feneri gökyüzüne gönderdikleri Dilek Feneri Festivali düzenlerler.


Ayın ilk dolunayının gecesi, hem genç hem de yaşlı Tayvan halkı dünyaca ünlü Fener Festivali'ni kutlamak için dışarı çıkar. Avuç içi el fenerlerinden kağıt lambalara takılan devasa şamandıralara kadar her şeyi içeren festival, eski zamanlarda köy gözetmenlerinin mültecilere evlerinin güvenli olduğunu ateş balonu yakarak haber vermesi ve bunu duyan mültecilerin evlerine dönmeleriyle başlamıştır. Çinliler ve Vietnamlılar tarafından ortaya çıkarılan Ay Festivali'nde de balon uçurulur ve Tayvan'da da bugün resmi tatil olarak kabul edilir. Geleneksel Çin Yeni Yılı ve diğer ismiyle Bahar Bayramı Çin takvimindeki en uzun ve en önemli festivaldir. Fener Festivali sırasında çocuklar geceleri kâğıt fenerler taşır ve fenerlerdeki bilmeceleri çözmeye çalışırlar. Tayvan'ın Pingxi kasabasında her yıl kutlanan bu festivale bir çok ülkeden de yabancıların katılımı dikkat çekiyor.Holi Festivali – Hindistan


Holi Festivali – Hindistan

Hindistan‘a özgü bir festival olan Holi festivali, Mart ayında, baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılır ve insanlar vücutlarına renkli toz boyaları sürüp, Hint müzikleri eşliğinde eğlenirler. Hatta o kadar ki ünü ülke sınırlarını aşıp tüm dünyada renkli festival akımını başlattı diyebiliriz.


Aslında Holi, Hindu inancına göre, daha küçük bir çocukken Tanrı Krishna’nın canına kast eden kışın ve karanlığın efendisi Şeytan Pootna’nın ölümünün kutlandığı bir dini bayram. Bu festivalin bir diğer geleneği ise; 7. yüzyıla ait Sanskrit yazıtlarına göre Krishna, Radhu'yla kendini kıyaslar ve kendi koyu renk tenini hiç beğenmez. Bu yüzden annesi onu mutlu etmek için Krishna'ya rengarenk boyalar sürer. Festival de ilhamını bu efsaneden alır. Hindistan’da Holi’nin en renkli geçtiği yerler Goa ve Yeni Delhi şehirleridir. Goa’da her sene Mart ayı dolunayının ertesi günü rengarenk pigmentler havada uçuşuyor ve tüm şehir o gün adeta bir ressamın paletine dönüşüyor. Her rengin de bir anlamı var. Yeşil bereketi, sarı optimizmi, kırmızı enerjiyi, mavi güven ve sadakati, pembe ise aşk ve tutkuyu sembolize ediyormuş. Başkent Yeni Delhi’de ise Holi’nin kalbi The Holi Cow Müzik Festivali’nde atiyor. Hindistan’ın en büyük müzik organizasyonlarından olan festivale dünyanın her yerinden festivalciler geliyor. Yeni Delhi’deki festivalin belirli bir mekanı yok. Her sene şehir merkezinin biraz dışında mekanlar seçiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZELER

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZELER

Her biri insanlık tarihinde kısa bir yolculuğa çıkaran müzeler, günümüze kadar ulaşmayı başarmış en eski tarihi kalıntıların korunduğu ve bizlerle buluştuğu yerlerdir.
KOKUNUN TARİHİ VE PARFÜMLER

KOKUNUN TARİHİ VE PARFÜMLER

Koku; bir ortamda bulunan kimyasalların, belirli reseptörler üzerinde meydana getirdikleri elektrokimyasal uyarıların beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan hissin adıdır. İnsanlar, yaklaşık 10.000 farklı kokuyu algılayabilmektedir.
UNUTULMAYAN EFSANEVİ DÜNYA TURNELERİ

UNUTULMAYAN EFSANEVİ DÜNYA TURNELERİ

Müzik, ruhumuzu beslerken aynı zamanda kendimizi bambaşka yerlerde hissetmemize de aracı oluyor. Bugün müziğin evrensel olması ve dijital dünyanın da gelişmesiyle birlikte istediğimiz anda istediğimiz müziğe kolayca erişim sağlayabiliyor, eski konser kayıtlarını açarak gidemediğimiz birçok konseri izleme imkanına sahip oluyoruz.