FRIDA KAHLO’YU YARATMAK SERGİSİ VİCTORİA & ALBERT MÜZESİ’NDE

FRIDA KAHLO’YU YARATMAK SERGİSİ VİCTORİA & ALBERT MÜZESİ’NDE

05.06.2018

VİCTORİA & ALBERT MÜZESİ, FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI İLE HAZIRLADIĞI ÜNLÜ RESSAM FRİDA KAHLO’YA ADANMIŞ SERGİYİ 16 HAZİRAN GÜNÜ AÇIYOR.Victoria & Albert Müzesi, farklı bir bakış açısı ile hazırladığı ünlü ressam Frida Kahlo’ya adanmış sergiyi 16 Haziran günü açıyor. Frida Kahlo: Making Her Self Up başlıklı seçkide, sanatçının tablolarında görülen kıyafetleri eserler ile beraber sunulacak.

Meksikalı sanatçının sağlık sorunları ile dolu hayatının hikayesine odaklanan sergide,

Meksikalı sanatçının sağlık sorunları ile dolu hayatının hikayesine odaklanan sergide, 1954 yılındaki ölümünden sonra, eşi Diego Rivera tarafından 50 yıl boyunca gizlenen özel eşyaları ilk defa ülkesinin dışına seyahat edecek. Rivera’nın kendi ölümünden 15 yıl sonra açılmasına vasiyet ettiği eşyaların 2004 yılında kilitler kırılarak gün yüzüne çıktığı hatırlanabilir.

Ortaya çıkan müthiş arşivde giysileri ile beraber saklanan protesttik bacaklar

Ortaya çıkan müthiş arşivde giysileri ile beraber saklanan protesttik bacaklar, makyaj malzemeleri, günlükler, mektuplar, sosyal ve politik görüşlerini içeren notlar, medikal korseler mücevherler ve aksesuarlar arasında Pablo Picasso tarafından hediye edilen el küpeleri de sergide yer alacak.

4 Kasım 2018’e kadar açık olacak sergide 1941

4 Kasım 2018’e kadar açık olacak sergide 1941 tarihli Kırmızı ve Altın elbiseli portresinin yanı sıra politik mesaj olarak severek giydiği geleneksel kıyafetler sayesinde kesilen bacağını ve tıbbi korselerini gizleyebilen sanatçının Tehuana yöresine ait giysilere ağırlık verirken kendisine kimlik yaratması dikkat çekiyor.

"Kendimi resmediyorum; çünkü çoğunlukla yalnızım ve en iyi bildiğim konu bu,

"Kendimi resmediyorum; çünkü çoğunlukla yalnızım ve en iyi bildiğim konu bu,” diyen Kahlo, dayatılan güzellik anlayışına karşı gelerek kaş ve bıyıklarını vurgulayan eserleri ile tanınıyor. Seçkide yer alan protez bacağına resmettiği kırmızı bot deseni ve taktığı ziller ise yaşama bağlılığını gözler önüne seriyor.

Alçı korselerine yaptığı desenlerde politik görüşleri çocuk özlemini yansıtırken

Alçı korselerine yaptığı desenlerde politik görüşleri çocuk özlemini yansıtırken, standart güzellik anlayışını reddetmesine rağmen feminen yönünü asla yitirmeyen bir kadının inanılmaz yaşamı görülecek.

HIZLI BAĞLANTILAR